Události /

Nízkoenergetická revoluce na veltrhu FOR ARCH

Novela zákona o hospodaření s energiemi dělá vrásky řadě stavitelů, developerů i majitelů nemovitostí. Novela totiž rozšiřuje využití průkazů energetické náročnosti budovy.

ABF, a. s. , 22. 8. 2012

Od roku 2009 průkazy u novostaveb dokládají, že stavebník plní zákonné požadavky a že stavbu realizuje energeticky kvalitně.Od začátku příštího roku už budou muset vlastníci nemovitostí pořizovat průkazy i při prodeji a novém pronájmu celých budov a při prodeji jednotlivých bytů a kanceláří. V roce 2016 začne tato povinnost platit také pro nové pronájmy bytů a kanceláří. Cílem opatření je postupné snížení spotřeby energií budov, majitelé již stojících nemovitostí i stavitelé těch nových, proto hledají cesty k nízkoenergetickým technologiím i procesům snižujícím energetickou náročnost nemovitostí. Cest, jakými lze dosáhnout úspory energií, je mnoho a bude se jim věnovat také podzimní stavební veletrh FOR ARCH a souběžné akce a konference. Nejvýznamnější česká událost v oblasti stavebnictví proběhne ve dnech 18. - 22. září v PVA EXPO PRAHA.

Nízkoenergetická „dieta“ pro stavby

Tlak na snižování energetické náročnosti budov a na zajištění udržitelného rozvoje přichází z Evropské unie, neboť 40 % z celkové energetické spotřeby připadá právě na budovy (ve městech dnes už žije polovina světové populace). Otázkám typu, jaká jsou vlastně dostupná úsporná řešení ve stavebnictví, zda je možné nadále efektivně snižovat energetickou náročnost provozu budov a jak se mají nízkoenergetické stavby chovat ke svému okolí, se bude obsáhleji věnovat klíčová konference veletrhu FOR ARCH, nazvaná „Nulové budovy – šance pro společnost?“. Konkrétní dopady nové legislativy na stavebnictví představí na tiskové konferenci „Energetická náročnost budov 2013“ zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj, Státní energetické inspekce, Asociace energetických auditorů a další významní odborníci.

Dřevostavby jsou stále v kurzu

Dřevostavby se již dříve ukázaly jako dostupná a efektivní cesta k rychlému bydlení. Návštěvníci odborné konference „Dřevěné stavění“ pořádané Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) seznámí veřejnost s platnými směrnicemi a standardy platnými pro tento typ budov, dále s procesy ochrany dřeva a možnostmi podpory dřevěného stavění. Vždyť právě dřevostavby jsou ideálním základem pro nízkoenergetické bydlení.

Snižování nákladů na energie se dotýká také v ČR velmi rozšířeného bydlení v panelových domech. Problematikou rekonstrukce panelových domů tak, aby došlo ke snížení energetické náročnosti těchto objektů i nákladů na provoz a zároveň byla zachována nadstandardní kvalita bydlení, se bude zabývat na své konferenci společnost EkoWATT.

Efektivní topení jako designový doplněk bytu

Náklady na vytápění budov tvoří jednu z nejvýznamnějších položek na účtu za energie. I zde proto sílí tlak na zvyšování efektivity technologií pro vytápění staveb. Firmy se snaží vyvíjet úsporná topná tělesa, ale zároveň hledají alternativní zdroje energie. Právě novinky v oblasti vytápění, alternativních zdrojů energie, tepelných čerpadel a vzduchotechniky nabídne specializovaný veletrh FOR THERM, který proběhne souběžně s veletrhem FOR ARCH. Často skloňované je v souvislosti se snižováním energetického provozu budov ekologické spalování dřeva, peletek či biomasy. O využívání dřevěných pelet budou hovořit zástupci Klastru Česká peleta na své konferenci „Ekologické vytápění domácností“. Spolu se sdružením BIOM představí zájemcům podrobnosti o nové legislativě platné pro výrobu elektřiny a tepla z biomasy. Efektivitě moderních zdrojů tepla se budou věnovat konference „Krby a kachlová kamna na dřevo v nízkoenergetických domech“ a přednáška „Teplovodní krby a kamna – specifika projektu a realizace“. Výrobci moderních kamen a topných těles sází u svých produktů také na vzhled a design. Přesvědčit se o tom budete moci například v expozici společnosti ADURO.

Inteligentní a úsporná domácnost

V tzv. inteligentní domácnosti není pro obyvatele problém ovládat topení nebo klimatizaci telefonem, přepínat televizní kanály nebo pustit pračku pomocí tabletu či na dálku zalít zahradu při parném počasí. Dálkově ovládané spotřebiče a vybavení domácnosti budou pařit ke žhavým tématům letošního veletrhu FOR ELEKTRO. Řada firem z oblasti elektrotechniky dnes vyvíjí technologie podporující snižování energetické náročnosti budov. Na veletrhu proto budou mít návštěvníci možnost navštívit konferenci věnovanou LED osvětlení, coby nízkoenergetické technologii budoucnosti. Své expozice na veletrhu budou mít např. společnosti ABB, Pražská energetika, AEC ELEKTROTECHNIKA, E*tech a další.

Foto: eArch
Veletrh FOR ARCH zaznamenává vyšší zájem vystavovatelů

Pořadatelé veletrhu FOR ARCH a souběžných akcí zaznamenávají větší zájem firem o výstavní místa a očekávají, že loňská bilance 770 vystavovatelů z 15 zemí bude překonána. „Na konci července jsme registrovali souhrnně u všech podzimních stavebních veletrhů o 12 % vyšší počet vystavovatelů oproti roku 2011,“ doplňuje data Martin František Přívětivý, ředitel obchodního týmu veletrhu FOR ARCH. Atraktivní náplň souboru podzimních stavebních veletrhů může podle organizátorů přilákat do Letňan rekordní počet návštěvníků. Už vloni přitom akce dokázala oslovit i zájemce o stavbu nového či rekonstrukci staršího domu z řad široké veřejnosti. Loňská bilance návštěvnosti dosáhla téměř 80 000 prodaných vstupenek a povýšila FOR ARCH na nejnavštěvovanější stavební veletrh pořádaný v ČR. Mezi dosud potvrzenými vystavovateli tak jsou např. společnosti BEST, Beton Brož, VELUX Česká republika, Wienerberger cihlářský průmysl a řada dalších.

Více informací naleznete na www.forarch.cz

název FOR ARCH

kdy 18. - 22. září 2012

kde Výstavište Praha - PVA EXPO PRAHA - Letňany

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři