Den architektury 2013

Datum konání: 05.10.2013 (Celý den) - 06.10.2013 (Celý den)

Čtvrtek, 3. Říjen 2013 - 9:24
| Napsal: | Zdroj: tisková zpráva

Pestrý program nabídne široké veřejnosti již třetí ročník festivalu Den architektury, který proběhne 5. a 6. října u příležitosti Mezinárodního dne architektury.

Letošní program proběhne v jednačtyřiceti městech, mezi kterými jsou i nováčci jako: Bystřice pod Hostýnem, Česká Lípa, Humpolec, Jaroměř, Jeseník, Mnichovo Hradiště, Ošelín, Otrokovice, Police nad Metují a Sušice. Den architektury proběhne i na Slovensku a v Londýně. Celkem proběhne 75 akcí. Řady architektů v roli průvodců letos rozšíří David Vávra, Vladimír 518 a Jaromír Švejdík. Součástí programu je i páteční architektonický workshop pro rodiče s dětmi od 4 do 11 let v budově Fakulty architektury ČVUT v Praze (Šrámková Architekti). Zároveň v září a říjnu proběhne série vzdělávacích programů o současné architektuře s architekty pro děti a studenty MŠ, ZŠ a SŠ – Architektura do škol.

„Neúnavně objevujeme architekturu, často i tam, kde zdánlivě žádná není. Snažíme se tak zprostředkovat povědomí o kvalitních stavbách a zvýšit citlivost vůči našemu nejbližšímu okolí“, říká zakladatelka festivalu a architektka Marcela Steinbachová. Za vrcholy programu organizátoři považují například procházku pražským technickým podzemím s Janem Šépkou, či procházku mekkou současné architektury Litomyšlí s bývalou městskou architektkou Zdenkou Vydrovou. Možnost nahlédnout do interiérů ateliérů a bytů architektů a místních umělců nabídne akce Liberec – Prag Open 2013. Procházka pardubickým Finskem přiblíží místní kolonii finských domků z 50. let a jak vypadá architektura očima dětí se dozvíte v Černošicích.

Akce navazuje na předchozí dva ročníky, které navštívilo více než šest tisíc lidí ve čtyřiceti pěti českých a moravských městech. Festival probíhá formou procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Ti, v roli průvodců, osobitým způsobem přiblíží veřejnosti zajímavé stavby současné architektury, s možností vstoupit do vybraných interiérů a zprostředkují architektonické, krajinné a urbanistické souvislosti. Všechny procházky jsou mezigenerační, vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi, některé proběhnou formou cyklojízdy.

Den Architektury 2013
5. – 6. 10 2013

AŠ, BEROUN, BRNO, BYSTŘICE POD HOSTÝNEM, ČERNOŠICE, ČESKÉ BUDĚJOVICE, ČESKÁ LÍPA, ČESKÝ BROD, DUBÁ – LOBEČ – MŠENO, HRADEC KRÁLOVÉ, HUMPOLEC, JABLONEC NAD NISOU, JAROMĚŘ, JESENÍK, KLATOVY, KRNOV, LANŠKROUN, LIBEREC, LITOMĚŘICE, LITOMYŠL, MNICHOVO HRADIŠTĚ , NEBUŠICE, NYMBURK , OLOMOUC, OSTRAVA, OŠELÍN, OTROKOVICE, PARDUBICE, PLZEŇ, PODĚBRADY, POLICE NAD METUJÍ, PRAHA, ROUDNICE NAD LABEM, SEMILY, STRAKONICE, SUŠICE, TEPLICE, ÚSTÍ NAD LABEM, VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ, VYŠKOV, ZLÍN, ZRUČ NAD SÁZAVOU, TRENČIANSKÉ TEPLICE, PIEŠŤANY, LONDÝN

Užitečné odkazy:
www.denarchitektury.cz
http://www.facebook.com/pages/Den-Architektury/126661894101953?ref=ts

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Kruh uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Od roku 2011 pořádá Občanské sdružení Kruh celorepublikový festival Den architektury. V roce 2013 probíhá ve spolupráci s Francouzským institutem přednáškový cyklus Metamorfózy město současné francouzské architektuře s jejími předními tvůrci. Série představí 3. října jednoho z hlavních představitelů zelené architektury Édouarda Françoise.

Klíčová slova: