Designér Jiří Pelcl vystavuje v DOXu

Datum konání: 23.11.2015, 19:00

Čtvrtek, 24. Září 2015 - 14:16
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Výstava s názvem Jiří Pelcl – Velké a malé objekty v Centru současného umění DOX představí práce jednoho z nejuznávanějších českých designérů, který v průběhu své mnohaleté činnosti na poli designu získal za svou tvorbu řadu prestižních ocenění. Výstava představuje modely monumentálních objektů a menší předměty navržené pro domácí a zahraniční výrobce.

Jiří Pelcl, Velké a malé objekty - foto Jan Slavík, © DOX
Fotoalbum: 

Výstava v Centru DOX, pro níž Jiří Pelcl spolu s kurátorkou Ivou Knobloch vybral práce z posledních pěti let, prezentuje produkty vytvořené pro proslulé výrobce, jako jsou například Moser nebo Preciosa. Menší předměty autor kombinuje s modely monumentálních objektů, hraje si tak s měřítkem a poměrem ke skutečnosti ve vztahu k lidské postavě.

Modely ilustrují dvě několikametrové instalace umístěné ve vědeckém centru Svět techniky Ostrava: Pelclův objekt Strom vypadá jako neukončený a v měřítku naddimenzovaný. Symbolizuje archetypální strom, v mnoha kulturách a náboženstvích strom života, koloběh životní energie. Naproti tomu instalace Vesmír je tunel sugerující nekonečno, zmenšenina reálného vesmíru.

„Jiří Pelcl provokuje naši imaginaci, když mixuje měřítka velkých a malých objektů, živé a neživé přírody a problematizuje samozřejmou jednoznačnost věcí,“ vysvětluje autorův přístup kurátorka výstavy Iva Knobloch.

Jiří Pelcl (1950) patří k předním českým designérům. Za svou tvorbu získal mj. Národní cenu za design (2006), cenu Czech Grand Design pro designéra roku (2007) a řadu dalších českých i mezinárodních ocenění. Jeho práce jsou zastoupeny ve stálých sbírkách v předních institucích v České republice a v Evropě. Vedle praktické návrhářské činnosti se zabývá teorií designu, publikuje a je profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde v letech 2002–2005 působil jako rektor.

Kurátorka výstavy: Iva Knobloch

Grafický manuál výstavy: Radka Folprechtová

Výstava je pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 24. 9. – 23. 11. 2015.