Novinky a názory / názory a komentáře

PRO KAŽDÝ DEN | SOUČASNÝ ČESKÝ DESIGN

Obecní dům se probouzí do nového tisíciletí s novou výstavou českého designu, která se snaží provětrat ospalé místnosti jeho sálů. Na rozdíl od toho, na co jsme od této význačné instituce minulého století zvyklí, tedy prezentace přelomu devatenáctého a dvacátého století v naší kultuře, přichází s dokumentací přelomu století dvacátého a jednadvacátého.

Martina Svobodová , 17. 10. 2003

Výstava je koncipována jako doprovodná akce ke knize Český design / Czech Design 1995-2000 vydané společností Prostor. Stejně jako kniha se výstava zaměřuje výhradně na české tvůrce a jejich díla, ať již realizovaná nebo jejich návrhy. Záměrem autorů výstavy (Jiří Pelcl, hlavní kurátor výstavy Dagmar Vernerová) bylo vytvořit výstavu určenou pro nejširší veřejnost, s co nejširším záběrem. Dalším cílem bylo ukázat co nejširšímu spektru návštěvníků, že design je přirozenou součástí našeho života. Jako ruku nataženou směrem k veřejnosti podávají autoři výstavy „Designové noviny“, které nahrazují klasický katalog výstavy. Dnes běžnou formou komunikace rychlé doby podávají svědectví o výstavních exponátech i o stavu českého designu.Celá expozice je pojata jako průmyslová vzorkovna, ve které vedle sebe stojí realizované designové prvky s návrhy studentů vysokých škol. Na výstavě se nakonec sešlo 160 prací. Ty byly vybrány v kategoriích interiérový, průmyslový a grafický design.V době konání výstavy od 16.10. do 16.11. se vždy ve čtvrtek od 15.00 hod. uskuteční prohlídky výstavy komentované kurátory. Další informace k tématu mohou zájemci získat také poslechem rozhlasového cyklu Každodenně aneb o designu od 11.10. do 15.11., a to vždy v sobotu v 16.00 hod. v pořadu Pohyblivý svátek na stanici Vltava, či zhlédnutím snímku, který dokumentuje současný český design na ČT 2, 23.11. v komponovaném večeru na téma design. Tématu budou věnovány také příspěvky v Hospodářských novinách (rubrika Kultura), Týdnu a časopisu Art + Antiques (říjen, rubrika Design). Změna programů je vyhrazena.

Výstava se koná pod záštitou hlavního města Prahy.Hlavní pořadatel: Prostor – architektura, interiér, design, o. p. s. Spolupořadatel: Obecní dům v PrazeMísto a doba konání výstavy: výstavní sály Obecního domu v Praze, 2. patro, nám. Republiky 5, Praha 1, 16. října – 16. listopadu 2003, denně od 10.00 do 18.00 hod.Charakteristika: průřezová výstava představující více než 160 prací českých designérů po roce 1990 v sekcích interiérový, průmyslový a grafický design Kurátoři: Jiří Pelcl – nábytkový design a hlavní kurátor, Jana Pauly – průmyslový design, Irena Mudrová – textilní design, Iva Janáková – grafický design, Milan Hlaveš – design skla, porcelánu a keramikyArchitektonické řešení: Jindřich Smetana, Tomáš KulíkGrafické řešení: Mikuláš Macháček, Studio NajbrtPřeklad do angličtiny: Veronika HanušováPartneři výstavy: hlavní město Praha a společnosti Design centrum České republiky, Techo, Rodop, Sipral, mmcité, Linet, Grund, Rendl, Lucite International, Blata, MTT Company, Loci interier a Česká komora architektů

DESIGN SÁM SOBĚ KATEM

Autoři výstavy se zároveň snaží vyvolat veřejnou diskusi o stavu českého designu. Podle slov Jiřího Pelcla design není exklusivní záležitost a měl by být přístupný každému jako přirozená součást života. Lidé v České republice jej tak bohužel nevnímají.Diskusi má otevřít výstava konaná uvnitř jednoho z nejluxusnějších prostorů v Praze. Pokud má začít obyčejný občan vnímat design jako přirozenou součást svého života, neměl by mu být jako taková součást nabízen? Nebylo by pak lepší místo pro takovou výstavu v některém z kolosů hypermarketů , kde by si k němu našlo cestu nepochybně větší množství lidí a nechyběla by tu ani možnost srovnání s produkty běžně nabízenými v naší spotřební sítí? Výstava, která v každém případě nabízí spoustu zajímavého potrvá měsíc, potom zmizí z povrchu zemského. Zcela cíleně její autoři nevytvořili její podobu pro internet, prostředek denně komunikující s veřejností. Možná, že se český design svého spotřebitele bojí a proto se před ním bezpečně schovává v tichu ateliérů a honosných výstavních síní.

  • autor: Martina Svobodová *
  • publikováno: * 17. 10. 2003

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři