Architektura /

Architekti se kvůli opravě vily Tugendhat zase obrátili na soud

Brno - Architekti Jindřich Škrabal, Jan Sapák a Ludvík Grym, odmítnutí v soutěži na projektování památkové obnovy vily Tugendhat, se znovu obrátili na soud. Ve správní žalobě se domáhají zrušení rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad nedávno odmítl jejich stížnost proti tomu, že magistrát soutěž na vyprojektování opravy vily, jíž se účastnili, zrušil. Architekty tak poškodil, napsali ČTK.

EARCH.CZ , 5. 6. 2009

Soutěž na vyprojektování památkové obnovy vyhlásilo město v roce 2003 a architekti se do ní přihlásili. Ve výběrovém řízení však vyhrálo konkurenční Sdružení pro vilu Tugendhat. Architekti s tím nesouhlasili, podle nich sdružení nesplnilo podmínky soutěže a magistrát ho měl vyloučit. V tom dal později architektům zapravdu soud. Po soudním rozhodnutí se městští radní loni rozhodli nevybrat v šest let staré soutěži vítěze znova, ale celou ji zrušit. Podle antimonopolního úřadu radní jednali v souladu se zákonem. Architekti s tím nesouhlasí. "Zrušením, na které již neměl zadavatel (město Brno) právo, významně poškodil ostatní účastníky soutěže, ducha fair play a princip zákazu diskriminace. Zprotivil se i základnímu smyslu a poslání soutěží," napsali architekti v prohlášení. Kdyby se prý proti postupu ÚOHS ani radnice neohradili, sebrali by možnost nápravy každému, kdo by se v budoucnu dostal do podobné situace. "Vlastně bychom zhatili naděje řádně vedených soutěží do budoucna a dovolili, že jakákoliv manipulace je možná," napsali.

Vila Tugendhat je jedinou českou stavbou moderního umění zapsanou na seznam kulturního dědictví UNESCO. Město léta plánuje její zrestaurování, zahájení prací se však stále odkládá. Nyní radnice pracuje na nové soutěži. Právní kancelář pro ni zpracovává podmínky výběrového řízení, v němž chce magistrát vybrat stavební firmu, jejímž úkolem bude sehnat si i projektovou dokumentaci.  

Kdy se začne vila opravovat, zatím radnice nezveřejnila, soutěž ještě nevyhlásila. Památkáři však stanovili, že některé části vily, například střecha a statika, musí být opraveny do poloviny roku 2010. Oprava celé vily si měla podle dřívějších plánů vyžádat asi 150 milionů korun. Podle pozdějšího návrhu by ale měla být levnější, protože některé části interiérového vybavení se nebudou restaurovat tak složitou formou.  

Dům, který v Brně - Černých Polích vznikl koncem 20. let podle plánů slavného architekta Ludwiga Miese van der Roheho, patří k nejvýznamnějším stavbám meziválečného Československa. Brněnská vila, která se začala stavět v červnu 1929 a jež nese jméno po rodině Tugendhatů, je spolu s pražskou Müllerovou vilou jedním z podstatných děl světové moderní architektury.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři