Bytu v pražském secesním domě vévodí po rekonstrukci od Lenky Míkové a Markéty Bromové mramor a kazetové obklady

Čtvrtek, 2. Duben 2020 - 0:54
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architektky Lenka Míková a Markéta Bromová navrhly úpravy velkorysého bytu v secesním domě na Starém Městě, který již dříve prošel celkovou rekonstrukcí. Nové zásahy proto respektovaly přání majitele příliš nezasahovat do bytu po stavební stránce. Autorky postavily koncept svého návrhu na záměrném kontrastu projevujícím se jak barevným pojetím, tak i prostorovým řešením jednotlivých částí bytu. Otevřenému prostoru kuchyně, jídelny a obývacího pokoje vévodí ostrůvek z černého mramoru, menší místnosti pak doplňují kazetové obklady stěn, do kterých autorky integrovaly vestavné skříně. Kazetové obklady vycházejí svým členěním i barvou na historické dveře a okna a podtrhují tak atmosféru celého domu. 

Byt s tajnou koupelnou, Markéta Bromová, Lenka Míková © Veronika Raffajová
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Markéta Bromová, Lenka Míková
Generální dodavatel Gigaline
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 1-Staré Město
Datum realizace 2019

Byt se nachází v srdci Starého Města v secesním domě, jehož charakter se propisuje i do interiéru skrz okna a vnitřní dveře v původním historickém vzhledu a vysoké stropy. Dům i bytové jednotky už před naším zásahem prošly celkovou rekonstrukcí, na kterou bylo nutno navázat. Dispozice bytu se skládá ze dvou částí s odlišným charakterem, a tak i hlavní koncept návrhu tvoří dva opačné a doplňující se principy. Do velkorysého obytného prostoru jsou přiznaně vložené minimalistické prvky interiéru zdůrazněné tmavou barvou, v menších místnostech ve zbytku bytu se naopak interiérové prvky stávají součástí stěn skrz kazetové obklady navazující členěním i barvou na historické dveře a okna.

Byt s tajnou koupelnou, Markéta Bromová, Lenka Míková © Veronika Raffajová

Drobné stavební úpravy napravují dispozici tak, aby místo malých oddělených šaten v každé ložnici vzniklo více úložného prostoru a zároveň místnosti byly prostornější. Vestavné šatny jsou nově integrované v rámci obkladu celých stěn s kazetovým členěním, které vychází z rozměrů historických dveří, nicméně otvíravé díly skříní se na něj záměrně úplně nevážou a tím decentně prozrazují svou funkci a současný původ. Kazetové stěny vytvářejí hlavní interiérový prvek v ložnicích i předsíni jako jednotící linka i když pokaždé trochu jinak, zároveň prostory zabydlují. V hlavní ložnici obklad zahrnuje i polstrované čelo postele, v hostinském pokoji v sobě skrývá dveře do koupelny a skříně, v chodbě maskuje šatnu i technické prvky a zdůrazňuje průchod do obývacího prostoru.

Byt s tajnou koupelnou, Markéta Bromová, Lenka Míková © Veronika Raffajová

Ten s ložnicemi kontrastuje vzdušností a otevřeností prostoru a proto se zde obrací i princip řešení interiéru - do volného prostoru jsou vsazené hlavní kusy vestavného i volného nábytku jako solitéry - vysoká skříň s kuchyní, varný ostrůvek, jídelní stůl, sofa a dlouhá komoda s TV. Kazetový obklad se zde redukuje pouze na vysoký sokl podlahy, stěny zůstávají volné a změkčené šmouhatou teple šedou malbou, která dává celé místnosti intimnější náladu. 

Propojujícím prvkem obou částí dispozice je parketová podlaha, zachovaná z původní rekonstrukce, ale upravená barevně tak, aby dřevo bylo tmavší a živější a povrch už rovnou nesl lehkou patinu. V interiéru se také záměrně opakují povrchy z přírodního mramoru, které v různém užití a barevnosti dávají každému místu vlastní atmosféru, ale zároveň nesou podobný charakter jako nadčasový a solidní materiál i přírodní dekor. Odřezky kamenných desek se použily i na odkládací stolky, další nábytky navržené na míru doplňují materiálovou škálu interiéru o ořechovou dýhu a masivní mosaz (např. skříňky v koupelnách, zrcadlo, aj.). 

Spoluautorky vedou v současné době každá vlastní ateliér, tento projekt je jejich poslední společná realizace, která navazovala na jejich volnou spolupráci v předchozích letech na několika jiných projektech (např. café Parlor nebo interiér třípodlažního bytu Maisonette).


Byt s tajnou koupelnou, Markéta Bromová, Lenka Míková © Veronika Raffajová

Byt s tajnou koupelnou, Markéta Bromová, Lenka Míková © Veronika Raffajová