Dům pro příjemné letní večery

Pondělí, 25. Červenec 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Dům ve tvaru původní stodoly, za městskou hradbou. Uvnitř ukrývá rozmanitý svět, atmosféru léta a volného času. Drobný šperk v historickém centru Sušice navrhl ateliér ov-a.

ov-a, Dům pro volný čas Sušice – foto © Tomáš Souček
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jiří Opočenský, Štěpán Valouch
Ateliér ov-a
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Sušice
Ulice, číslo Lerchova 1333
PSČ 342 01
Datum realizace 2013
Užitná plocha 158.00m2
Poznámka

Foto © Tomáš Souček

Pozemek leží na vnějším okraji historického centra města Sušice. Ulice obíhá město za vnější hradební zdí a byla lemovaná prstencem stodol. Původní stodola stála také na pozemku stavebníka obehnaném kamennou zdí. Zadáním stavebníka byl dům pro volný čas pětičlenné rodiny a jejích hostů.

Návrh domu přebírá hmotu původní stodoly s hřebenem rovnoběžně s ulicí. Navazuje na sousední stavbu se shodnou výškou. Půdorysným odstoupením od sousedního štítu vzniká nezastavěná mezera, která umožňuje lépe osvětlit vnitřní místnosti domu. Prostor je využit také pro venkovní stání automobilu.

Zděný dům má hlazenou probarvenou omítkou, dřevěná okna a krytinu ze šedých betonových tašek. Okna do obytných místností jsou lemována šambránami, ve kterých se ukrývají látkové rolety.

Vnitřní prostory domu jsou utvářeny jako rozmanité světy pro jednotlivé členy rodiny. Světlé místnosti kontrastují s tmavší schodišťovou halou. Obytný prostor má přiznaný betonový strop litý do laťového bednění uspořádaného do spirály. Ložnicím v patře pod střechou dodává útulnost klenutý podhled. Ve vrcholu hřebene se skrývá dřevem obložené doupě pro děti a návštěvy.

Klíčová slova: