Kompaktní dřevěný dům

Pátek, 24. Květen 2013 - 2:00
| Napsal:

Dům se nachází v Šestajovicích v lokalitě zastavěné rodinnými domy v zahradách. Lichoběžníkovitý půdorys stavby vychází z nepravidelného tvaru pozemku. Kompaktní hmota definovaná tvary šikmých střech s různými sklony rozděluje pozemek na vstupní předzahrádku a hlavní zahradu.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec, Veronika Sávová
Ateliér sporadical
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Šestajovice
Suma 7 000 000.00
Měna CZK
Datum projektu 2011
Datum realizace 2012
Užitná plocha 210.00m2
Zastavěná plocha 145.30m2

Prostory předzahrádky a zahrady jsou propojeny s interiérem lodžií a závětřím. Tvar domu se záměrně otevírá k jižnímu nároží za sluncem, naopak k severu se uzavírá. Jihozápadní fasáda domu s okny do obytných místností je chráněna slunolamem z modřínových hranolů. Ostatní fasády včetně střechy jsou provedeny z celoplošně lepené EPDM fólie.

Zvolená orientace domu umožňuje soustředit hlavní obytné prostory do jihozápadní části objektu s největším příjmem slunečního světla a tepla. Obslužná část domu je soustředěna podél severního okraje. Centrální část přízemí vyplňuje obývací pokoj s jídelnou a odděleným kuchyňským koutem. V patře jsou pokoje s ložnicí a hygienické zázemí. Nosná konstrukce stavby je dřěvěná fošnová, ztužená OSB deskami z vnitřní strany. Dřevěná konstrukce je založena na železobetové desce s pasy pod nosnými zdmi. Obvodový plášť je zateplen minerální vatou. Fasády jsou odvětrávané. Střecha je izolovaná pěnovým polystyrenem a je neodvětrávaná.

Publikovaný projekt je součástí Salonu dřevostaveb 2013 a je zařazen do Ročenky Salonu dřevostaveb. Tu lze zakoupit na www.domesistore.com.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.