Moderní interiér v klasickém kabátu

Pondělí, 1. Srpen 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

To, že si tuhle prvorepublikovou vilku vzali do parády Stempel & Tesar architekti zvenku ani nepoznáte. Když vás ale pustí za dveře, poznáte, že tahle vilka dnes ukrývá současnou dispozici a moderní interiér, který si ale uchoval úctu k prvorepublikové tradici.

stempel & tesar architekti, Rekonstrukce prvorepublikové vily – foto © Ivan Bárta
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Ateliér stempel & tesar architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 6 - Dejvice
Ulice, číslo Fetrovská 890/35
PSČ 160 00
Datum projektu 2011
Datum realizace 2014
Užitná plocha 303.00m2
Zastavěná plocha 113.00m2
Plocha pozemku 215.00m2

Zatímco zašlá krása klasické prvorepublikové vily stačila zvenčí lehce oprášit, aby se vila vyjímala jako zamlada, dispozice a interiéry současnému bydlení vůbec neodpovídaly. Totalitním dědictvím bylo rozdělení vily po patrech na jednotlivé byty.

Od majitelů jsme dostali zadání na kompletní rekonstrukci až do posledního detailu, a tak jsme mohli vnést atmosféru první republiky i do moderního interiéru. Cílem byla nadčasovost, elegance a střídmost, kterou doplňoval i velmi praktický přístup paní majitelky.

Vstupní podlaží bylo upraveno ke garážování dvou automobilů, zůstalo místo i na velké technické zázemí a sklad a hlavně důstojný vstup. Na podlaze vstupní haly je tradiční a praktické terrazzo. Vstupní hala je vybavena velkým množstvím úložných prostor v dýze amerického ořechu, která se objevuje i na zábradlí schodiště a navádí tak hosty do hlavní obytné místnosti v patře.

Hlavní obytné podlaží je díky usazení vily ve svahu na úrovni nově vybudované zahradní terasy a přitom o patro výše než je ulice. V rámci dispozičních úprav jsme odstranili všechny příčky, zůstala jen střední nosná zeď. Ta byla nakonec opatřena černým benátským štukem, který úplně potřel výraz zdi a vytvořil zvláštní kontrastní pozadí vestavěnému krbu v centru důstojného prostoru. Zeď se tak stala dominantním interiérovým prvkem. Vedle toho nábytek ze světlé břízy skrývá toaletu a odcloňuje kuchyňský kout. Dnes i před sto lety velmi moderní bílou lakovanou kuchyni doplňuje tradiční kámen - travertin.

Jídelní části vévodí na pozadí velké knihovny na míru vyrobený jednoduchý stůl pro 6 osob. Velmi jednoduše lze přisazením své menší poloviny, která většinu času slouží jako pracovní stůl u kuchyně, dosáhnout sezení až pro deset osob pro větší rodinné příležitosti a svátky. Kolem stolu stojí tradiční české židle TON v moderním designu ERA od designéra Reného Šulce.

Další podlaží je navrženo jako ložnicové. Jsou zde dva dětské pokoje a hlavní ložnice s velkými šatnami. V dětské koupelně je hlavním prvkem skříňová stěna s vestavnými umyvadly ve veselé žlutozelené barvě. Velmi střídmě a elegantně pak působí šedo-bílo-černá koupelna rodičů.

Podkroví je využito jako pokoje pro hosty s vlastním zázemím.

Projekt vznikl s využitím ARCHICADu.