Radniční sklípek v Liberci

Středa, 30. Prosinec 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Chcete tip, kde strávit silvestrovskou oslavu? Co takhle Radniční sklípek v Liberci s novým interiérem od studia RAKETOPLÁN. Určitě jej najdete, žlutá šála vás povede.

studio RAKETOPLÁN, Radniční sklípek v Liberci - foto © archiv autorů
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Pavel Nalezený, Radek Vaňáč
Ateliér Studio Raketoplán
Spolupracovníci Samuel Nekola, Marek Nedělka, Šimon Marek, Adam Šustek, Vendula Urbanová
Generální dodavatel Termil a.s.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Liberec
Ulice, číslo nám. Dr. E. Beneše 1
PSČ 460 01
Datum realizace 2014
Užitná plocha 455.00m2
Poznámka

Návrh uniforem: společně s Marie Stará, Rodná Hrouda

Rozmáchlá,
žlutě zlatavá paže radosti
stahuje kolemjdoucí
dolů
na tmavou palubu
podzemního sálu s bělostnou čepicí,
pod níž se vznáší
paroží sudetských jelenů,
a měkká oblaka lampiónů.

Při určování koncepce nového interiéru restaurace Radniční sklípek jsme řešili několik na sebe navazujících prostorových skupin. Vstup do tohoto široce navštěvovaného podniku, včetně jeho venkovního okolí, schodišťového koridoru a předsálí šatny; Klenutý sál s oběma salónky (Primátorským a Parlamentem); Výčep s chladícím boxem pro pivní tanky; a socialní zařízení pro hosty.

S pokorou k jejímu věku jsme upletli liberecké staré dámě žlutou šálu, kterou chceme hned od vstupu nalákat lidi přijít sem dolů. Po deseti letech ticha zažít původní velkolepý sál navržený (roku 1888) Franzem von Neumannem v dnešním pojetí.

Schodištěm a šatnou jdoucí žlutá stuha vypráví příběh svijanského pivovaru a také nabízí hostům účast v každodenní výstavě jejich zážitků na kolíčkovém beerbooku.

Chrámové disposici sálu s bočními salónky vévodí zářivý dlouhý výčep a ocelová konstrukce chladícího boxu se čtvero svijanskými tanky. Nade dvěma stoly k stání vychází svatozář z novoborského paroží.

Horizont pozorovatele protíná sál tenkou blanou. Pod ní ční černohnědá dřevěná skaliska jako široká vana z tmavého dubu. Na hladině plují světla. Skleněné bójky, kotvené na šnůrách ve vrcholcích bělostných renesančních kleneb.

Starší i nové červené stoly a lavice rozmlouvají ve společnosti letitých židlí a upíjí světlo každý ze své vlastní lampy.