Rafinovaná ohrada v Kadani

Středa, 7. Září 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Oblečená neoblečená, obutá neobutá. Přes tisíc vzájemně propletených a ocelovými táhly sepnutých dubových pražců vymezuje na rozhraní města a krajiny místo. Travnatá mírná stráň obrácená k jihu na okraji menší dubiny přímo láká k tomu vstoupit dovnitř a posedět, i když se tu zrovna „nehraje“.

třiarchitekti, Letní scéna AmFík, zimní spánek – foto © Tomáš Rasl
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Michal Fišer, Jana Ilková
Ateliér třiarchitekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Kadaň
Ulice, číslo Václava Havla
PSČ 432 01
Datum projektu 2005
Datum realizace 2011
Zastavěná plocha 680.00m2
Plocha pozemku 3 000.00m2
Poznámka

Foto © Tomáš Rasl

Jsme pár metrů nad řekou Ohře, která tiše plyne v zahloubeném údolí, za ní rychle stoupají Doupovské hory. O něco výše na úpatí Svaté Hory je na nevýrazném terénním ostrohu rozložen středověký klášter žebravého řádu františkánů. Zde je místo, kde čas plyne o něco pomaleji. Lidé sem chodí z nedaleké Kadaně odpradávna, spočinout, oddechnout, pobavit se, pobýt v krajině.

Dubová ohrada z masivních pražců vymezuje oválný prostor pro 300 sedících diváků, z něhož nepřestávají vnímat nedaleké nábřeží, sousední lesík, klášter za zády, nebe nad hlavou. Hrazení je po celém obvodu průhledné, představení je možné nakouknout i zvenku. Jako košík do trávy je objekt posazen na žulovou terasu, netvoří bariéru v průchodu z města ke klášternímu parku.

Otevřená letní scéna AmFík byla vystavěna na místě zpustlého letního kina jako součást projektu rozsáhlé postupné revitalizace kadaňského nábřeží podél Ohře na základě koncepce arch. Víta Brandy. Objekt AmFíku slouží pro konání kulturních představení pod širým nebem.

Veškeré konstrukce jsou provedeny suchou montáží, plně a levně recyklovatelné. Hlediště využívá přirozené terénní konfigurace, v prostoru jeviště je trvale instalováno nízké pódium, zároveň je možné zde vystavět speciální scénu.

Součástí technického vybavení je na horním konci hlediště otevřená zvuková a osvětlovací rampa propojená zemním kanálem pro média s prostorem jeviště. Do pražců centrálního schodiště jsou vestavěna led diodová orientační svítidla. Objekt neobsahuje jiné stálé zázemí, to je řešeno v období sezóny v přistavěné maringotce.