Recyklace na druhou. Přestavba historické stodoly na šest domů

Pondělí, 12. Červen 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Copper Concept

Na místě původního hospodářského stavení ve starobylé vesnici nedaleko Milána vznikl nový projekt se šesti řadovými domy. Od předchozí budovy se ovšem liší jen minimálně – inspiroval se totiž jak v umístění na pozemku, tak i ve velikosti a tvaru. Architekti dokonce využili i materiál ruiny.

Šest řadovek ve starobyle stodole v Sesto San Giovanni © Studio Roberto Mascazzini Architetto
Fotoalbum: 
Katalogový list: 

Projekt se nachází na okraji starobylé vesnice, která se postupem času stala součástí předměstí Sesto San Giovanni u Milána. Záměrem architektů byl, aby některé části materiálu původní stavby, masivní cihly stěn a porfyrických podlah, získaly nový život – jako součást „historické“ ulity, uzavírající novou budovu. Rozdrcený materiál má tloušťku několika centimetrů a na místě ho drží kovová síť z corten oceli. Je rovnoměrně rozložen na stropech i stěnách, čímž vytváří jakousi „starou“ estetiku novostavby, a to i přes radikální transformaci, kterou budova prošla. Výsledkem je jednoduchá geometrie a plynulost přechodů mezi fasádou, střechou, stěny i otvory – originální tvar předchozí stodoly.

Recyklované materiály (cihla, dlažební kostky) se doplňují s měděnými pruhy různých délek, což zajišťuje kontinuitu mezi fasádou a střechou. Všechny stavební otvory všech šesti spojených jednotek jsou pokryty měděnými pásy. Otvory tak neohrožují integritu a pevnost budovy a jsou ukryty pod mechanicky otevíratelnými okenicemi, které slouží jako ochrana před sluncem a deštěm. Speciální konstrukční technika umožnila odstranění obvyklých stavebních prvků, jako jsou kanály, svody, okenní parapety, lišty a žaluzie - což umožňuje jednoduchou konstrukci a čisté linie a zjednodušuje údržbu schránku budovy.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org