Rodinný dům ve starých Jinonicích podle návrhu Ateliéru 111 architekti tvoří trojice propojených objektů

Středa, 4. Březen 2020 - 0:16
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Lokalita starých Jinonic v jihozápadní části Prahy si dodnes udržela ospalý charakter původně panského dvora. Na jednom zdejším pozemku zasahujícím do prudkého svahu stál hmotový slepenec starých objektů, který noví majitelé požadovali nahradit rodinným domem splňujícím jejich přání. Investoři oslovili na začátku celkem tři architektonická studia, ze kterých se rozhodli spolupracovat s kanceláří Atelier 111 architekti pod vedením Jiřího a Barbory Weinzettlových. Dům sestává ze třech samostatných, ovšem vzájemně propojených, objektů, které se svým tvarem i materiálovým řešením přizpůsobují okolní zástavbě. Díky promyšlenému zasazení domu do svahu získaly všechny obytné prostory včetně dětských pokojů v podkroví přímý vstup na zahradu. Štítové stěně dominuje velké fixní okno v líci fasády, za kterým se nachází malá pracovna a otevřený prostor kuchyně, jídelny a obýváku.

Rodinný dům v Jinonicích, Atelier 111 architekti ©BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jiří Weinzettl , Barbora Weinzettlová, Veronika Indrová
Ateliér ateliér 111 architekti
Spolupracovníci Michal Hamada
Generální dodavatel AMO, spol. s.r.o.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha - Jinonice
Datum projektu 2016
Datum realizace 2019
Užitná plocha 318.00m2
Zastavěná plocha 193.00m2
Poznámka

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE s.r.o.  - okna, vstupní dveře
23pm s.r.o. - výroba atypických dřevěných interiérových prvků a nábytku
Jaroslav Palivec – vybrané truhlářské výrobky
KOVO Němeček – výroba atypických kovových prvků

Úzká ulice s částečně dochovaným ospalým charakterem starých Jinonic se v jednom místě rozevírá v plácek se studní. V jeho čele stál opuštěný dům, hmotový slepenec, jehož pozdější neuvážené přístavby převyšovaly původní přízemní objekt. Soubor těchto drobných stavení, vyskládaných ve svažité zahradě, se nacházel ve velmi zanedbaném, neobývatelném stavu.


Rodinný dům v Jinonicích, Atelier 111 architekti/ Jiří Weinzettl, Barbora Weinzettlová, Veronika Indrová © BoysPlayNice

V návrhu ponecháváme pouze nejstarší kamennou část orientovanou do ulice. Skrze ní je možné vystoupat do hlavního obytného podlaží, rozprostírajícího se ve dvou nových hmotách. Nejvyšší část věnujeme dětem. Všechny obytné prostory, včetně dětských podkrovních pokojů, mají přímou návaznost na prosluněnou svažitou zahradu, od ulice odcloněnou vlastním domem. Starou a novou část spojuje z vnějšku v celek jednotná barevnost štukové omítky i režná keramická taška na střeše. O stáří jednotlivých částí domu napoví zejména detail; s původním tvaroslovím lehce kontrastuje současné minimalistické pojetí.


Rodinný dům v Jinonicích, Atelier 111 architekti/ Jiří Weinzettl, Barbora Weinzettlová, Veronika Indrová © BoysPlayNice


Rodinný dům v Jinonicích, Atelier 111 architekti/ Jiří Weinzettl, Barbora Weinzettlová, Veronika Indrová © BoysPlayNice