Trvale udržitelné tržiště pro Casablancu: 2. místo

Středa, 9. Leden 2013 - 13:05
| Napsal:

V ideové soutěži na tržiště pro Casablancu se na druhé příčce umístil tým z Francie, který se ve svém návrhu nechal originálně inspirovat historickým prvkem orientálních obloukových arkád

odél velkolepých arkád, které upoutají naši zvědavost a pozornost, prosvítá nespočet světelných paprsků. Sledujeme mnohonásobné detaily architektury, která se nám zjevuje kousek po kousku vždy novým a novým reliéfem, s každým stínem, každým úhlem. S noblesou se nechává obdivovat a přitom se ukazuje po gradujících částech. Tam, ještě trochu hlouběji, je toho k vidění ještě víc.

Vidíme, že to je jen začátek fascinujícího vesmíru. Po průchodu fascinující sérií oblouků jsme pohlceni tím, co je před námi, uličky a různé cesty, které nás ve svém vlastním řádu vedou k mnohem intenzivnějšímu světlu, otvoru do oblohy, do místa, které obsahuje trh - srdce této městské čtvrti.

Pohyb, stín, určitý zmatek a určitá stabilita: to je srdce ekonomického bohatství Maroka. Intriky a touha zde zesilují, touha vnořit se do centra a porozumět.

Pod ohromnými obloukovými galeriemi, které jsou stejně vzdušné jako prosvětlené, se snažíme zmocnit tisíců pokladů tohoto místa. Plno neznámých vůní a barev, lákavých chutí a barevných koření. Od jednoho oblouku ke druhému, od jednoho obchodníka k opačnému, od jedné nálady k jejímu protějšku.

V místě, kde se uličky protínají, ve středu tohoto nesmírného světa ještě jednou pociťujeme přítomnost mocného světla, které prochází otevřeným atriem do azurového srdce tržiště.

Hodnocení poroty

Mnohé soutěžní projekty se snažily najít odpovídající estetiku nebo formu vycházející z tradice. Mezi ně patří i tento projekt, který díky důrazu na formy minulé vytváří velice zajímavou prostorovou kompozici. Odkaz na tradiční oblouk se stal motivem i hlouběji pod povrchem. Syntéza výsledného tělesa vznikla z nápadu vykrajovaných arkád o různé výšce a intimitě.

Extrudované arkády v trámovém tělese jsou úmyslnou reakcí na podmínky místa a funkce, jde o pokus zhmotnit hierarchii a řád. Silnou stránkou je zde výsledný charakter prostoru a jeho materialita. Navrhovaná konstrukce projektu vypadá velice zajímavě, ale kromě využití trvale udržitelných materiálů mohla být environmentální stránka návrhu dotažena ještě dále.

Společnost AC-CA

Pořadatel soutěže, londýnská společnost [AC-CA], se zabývá organizováním architektonických soutěží a publikováním vítězných návrhů. Pro první tři vítěze je připravena peněžitá odměna. Svými aktivitami provokuje a inspiruje, vytváří příležitosti pro vyjádření talentu, vizí a zaujetí pro dobrou architekturu. Stává se prostorem pro zviditelnění architektonických vizí a konceptů vzešlých ze soutěží. Její soutěže jsou přístupné všem - studentům architektury, absolventům i praktikujícím architektům.

www.ac-ca.org