Úžasné a flexibilní prostředí

Pátek, 15. Září 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: RIBA Awards

Ateliér WilkinsonEyre vytvořil během let 1996-1999 výzkumné pracoviště a továrnu pro Dyson HQ. V práci však pokračoval dalších dvacet let a výsledkem je areál o ploše 12 000 m², kde je možné najít centrum pro výzkum a vývoj (D9), kavárnu (Lightening Café) i víceúčelové sportovního centrum (The Hangar).

Pracoviště firmy Dyson  © WilkinsonEyre
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Wilkinson Eyre Architects
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Malmesbury
Datum realizace 2016

Tyto tři budovy jsou nejnovějším přírůstkem rozvíjejícího se industriálního projektu firmy Dyson. Jde o vytvoření „města“ o třech tisících zaměstnancích a s 129 výzkumnými laboratořemi. Měl by vzniknout firemní kampus pro inženýry, ale i pro studenty, kteří zde mohou zůstat na dlouhodobější stáž.

Centrum pro výzkum a vývoj (D9) je koncipovaný jako skleněný pavilon, který volně přechází do krajiny; zvenčí tedy funguje jako zrcadlo okolní krajiny, zevnitř pak dává pocit bezpečí a pohodlí pro pracovníky. Centrální atrium je navrženo tak, aby vedlo denní světlo do dvou pater. Místnosti umožňují pohyblivé umístění stolů i volné využití laboratoří.

Pracovní prostory jsou většinou umístěny po obvodu, což umožňuje dostatečný přísun denního světla. Laboratoře se nachází v srdci budovy. Zaměstnanci všech typů pracovních prostorů působí spokojeně, mimo jiné i díky zajímavým a dobře propracovaným detailům domů.

Kavárna v další budově je často navštěvována hlavně během doby oběda, a sportovní centrum také dokázalo, že může pracovníkům zpříjemnit den. Je velmi oblíbené a nabízí širokou škálu aktivit.

Projekt ateliéru je důkazem dobré reakce architektů z WilkinsonEyre na neustále se vyvíjející globální značku Dyson.