V pražské Hostivaři navrhlo studio ADR druhou budovu lokálního pivovaru

Pátek, 15. Březen 2019 - 0:05
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architektonické studio ADR navázalo na svůj devět let starý projekt a do okrajové pražské čtvrti Hostivař navrhlo již druhou budovu lokálního pivovaru – Hostivar H2. Oproti svému předchůdci je nový pivovar dvoupodlažní a vedle výrobních a restauračních prostor obsahuje navíc také průmyslovou pekárnu. Objekt se nachází v blízkosti železniční stanice, na což architekti prakticky odkázali jízdním řádem vytištěným na oknech restaurace. V interiéru zaujme především ocelové točité schodiště i konstrast tmavých a světlých stěn.

Pivovar Hostivar H2, ADR © Jakub Skokan, Martin Tůma/ BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Petr Kolář, Aleš Lapka
Ateliér ADR s. r. o.
Spolupracovníci Josef. B. Novotný, Jana Zoubková, Zuzana Kollárová, Pavel Čermák, Miloš Hradec
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 15 - Hostivař
Ulice, číslo Hornoměcholupská, 750/115
PSČ 10900
Datum projektu 2014
Datum realizace 2017
Užitná plocha 1 007.00m2
Zastavěná plocha 640.00m2

Objekt pivovaru se nachází na okraji pražské rezidenční oblasti, s výhledem do přilehlého golfového hřiště. Je v přímé pěší návaznosti na železniční stanici Praha - Horní Měcholupy. Pivovar Hostivar H2 je mladším bratrem Pivovaru Hostivar 1, vzdáleného asi 1 km.

Půdorysný tvar objektu je ovlivněný nepravidelným tvarem pozemku. Fasáda pivovaru je obložena dřevem, které v patře střídá černý trapézový plech. V klíčových momentech je fasáda prosklená, s průhledem do restaurace nebo varny pivovarnické části. Restaurace je terasou orientovaná do zahrady, ve které v létě funguje malý objekt výčepu se zahradním sezením pro hosty.

V přízemí objektu se nachází větší část provozu pivovaru, v přímé návaznosti na něj je umístěna restaurace s gastro provozem. Do restaurace se vstupuje přes zádveří, zapuštěné v hmotě objektu. Interiér restaurace je dvoupatrový, přízemí dominuje bar obložený stříbrným trapézovým plechem a kamna. Do galerie v patře vede ocelové točité schodiště. Výrazným prvkem interiéru je tmavý dřevěný obklad, který prochází přes obě patra. Kontrastní je naopak bílý děrovaný sádrokartonový povrch stěn, který napomáhá akustice prostoru. Restaurace je přímo napojená na vyhřívanou terasu. Ta je částečně prosklená, přičemž v některých místech existuje možnost prostor oddělit od exteriéru igelitovou roletou.

V patře objektu se nachází provoz průmyslové pekárny, administrativní zázemí a zázemí pivovarnického provozu.