Architektura /

Bílé kresby | výstava Stanislava Kolíbala

V novém galerijním prostoru White Gallery v Osíku u Litomyšle se bude od 11. 6. 2010 do 1. 8. 2010 jako zahajovací akce konat výstava profesora Stanislava Kolíbala, nazvaná Bílé kresby.

EARCH.CZ , 15. 6. 2010

 Název:

 Stanislav Kolíbal: Bílé kresby

 Kdy:  11. 6. - 1. 8. 2010

 Kde:  White Gallery v Osíku u Litomyšle

 Pořádá:  White Gallery

 Více informací:  www.whitegallery.cz

Foto: eArch
Stanislav Kolíbal je mimořádnou osobností českého umění s vynikajícím mezinárodním renomé. Tento umělec, narozený roku 1925, se začal prosazovat již od padesátých let jako tvůrce sochařských objektů. Je také vynikajícím kreslířem, ilustrátorem a vyhledávaným autorem instalací výstav. Počátkem devadesátých. let působil jako profesor na pražské Akademii výtvarných umění. Jeho dílo je vedle českých veřejných i soukromých sbírek zastoupeno v nejprestižnějších světových galerijních institucích, jakými jsou Muzeum moderního umění v New-Yorku, Metropolitní muzeum v New-Yorku, Solomon R. Guggenheim muzeum v New-Yorku, Tate Gallery v Londýně, Centre Pompidou v Paříži, Muzeum moderního umění ve Vídni, Albertina ve Vídni a řada dalších.

Foto: eArch
V geometricky přísném a architektonicky čistém prostoru White Gallery se Stanislav Kolíbal představí svými kresbami a také několika sochařskými objekty. Jádro výstavy tvoří série Bílých kreseb, které vznikaly v rozmezí let 1968 až 1976. V těchto pracích z olíbalova umělecky klíčového období dochází k vyslovování základních tématických a výrazových otázek, které provázejí umělcovo dílo řadu desetiletí. Kolíbal zde v kresbách, které využívají geometrických linií a křivek, rozehrává nekonečnou a mimořádně nápaditou hru, dotýkající se základních otázek lidské existence. Tímto možná skrytým, ale pro Kolíbalovy kresby a vůbec celé jeho dílo zásadním významem, překračuje umělec formální hlediska geometrické abstrakce a minimalismu, ke kterým by mohl být přiřazován. Bílé kresby se, podle slov umělce, vztahují k tématu času. Postihují tedy dění, které nás neustále obklopuje, jímž jsme podmiňováni a z něhož není úniku. Kolíbala zajímá proces a průběh dějů, které lze zachytit pouhou linkou či linií. Přitom zde vyslovuje základní osu celé naší existence – růst, proměnu a zánik.

Práce na papíře jsou akcentovány několika sochařskými objekty, které z Bílých kreseb vycházejí. Mohou překvapit svou minimálností a také použitím prostých materiálů, jako jsou železo, dřevo, sádra, provázek. Kolíbalovi však nejde o tendence, známé ve světovém umění jako arte povera nebo minimalismus. Své myšlenky vždy vyjadřuje nejpregnantnějším a přitom neokázalým způsobem. Na výstavě se také objeví dvě nové práce, které umělec nazývá Reminiscencemi. Jsou to díla, která využívají starší koncepty, myšlenky a návrhy, k jejichž fyzické realizaci však dříve nedošlo.

Touto komorní, ale vizuálně, myšlenkově a emotivně nabitou, výstavou dostanou návštěvníci jedinečnou možnost poznat zblízka svět Kolíbalova umění. Rovněž prožijí nevšední chvíle v překvapivém, čistém prostoru novégalerie, postavené Martinem Jandou jako depozitář děl jeho maminky, malířky a grafičky Ludmily Jandové. Kurátorem výstavy je Martin Dostál. Výstava se koná od neděle 13. června do neděle 1. srpna a je součástí Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři