Interiér, děti a piktogramy

Čtvrtek, 2. Červen 2011 - 2:00
| Napsal:

Čestné uznání v kategorii architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře si z letošního předávání cen Grand Prix 2011 odnesl také nábytek s piktogramy pro speciální oddělení mateřské školky.

Autorská zpráva:

Martina Kárová a Ondřej Dušek

Speciální oddělení fakultní mateřské školky tvoří jedna třída čítající 8 až 10 dětí s menšími mentálními disfunkcemi. Realizace nábytku byla součástí celkové rekonstrukce oddělení. Jedná se o velkou skříňovou stěnu v herně a o dva menší kusy nábytku- blok se zásuvkami na oblečení a stěnu s věšáky v předsíňce.

Hlavní stěna obsahuje otvíravé skříňky, výklenky na pianino a na velké hračky, schůdky pro přístup k vyšším policím, blok menších zásuvek a řadu velkých zásuvek. Tyto zásuvky mají místo jednoduchých kulatých otvorů pro otevření vyfrézovány piktogramy zvířátek jednotlivých dětí. Zde jsou uloženy jejich přikrývky a povlečení pro odpolední spánek.

Menší zásuvky v předsíňce se stejnými piktogramy slouží pro uložení hraček a oblečení.

Překližkové háčky jsou rovněž označeny osobními symboly dětí, tentokráte v plastickém provedení ze dvou vrstev překližky.
Kromě nejběžnějších zvířátek- králíka, kočky, opice, koně - byla záměrně volena i méně obvyklá zvířata- delfín, velryba, klokan, pštros – taková, která děti předtím možná neznala. Přestože obvyklý počet dětí ve třídě je maximálně 10, přesto jsou zde ještě čtyři symboly navíc jako rezerva.

Stylizace piktogramů vychází z technologie výroby- frézování CNC frézou o průměru vrtáku 10mm, dalším důvodem pro oblé tvary je bezpečnosti používání.

Materiálem nábytku je lakovaná březová překližka tloušťky 9 a 15mm. Věšáčky a piktogramy nad nimi jsou vyřezány z překližky tloušťky 21 mm.