Kas Oosterhuis bude přednášet v Brně

Úterý, 25. Duben 2006 - 13:29
| Napsal:
V Brně ve středu 26. dubna 2006 v rámci Stavebních veletrhů Brno 2006 představí svoji práci holandský architekt Kas Oosterhuis. Přednáška je součástí III. ročníku Dne ocelových konstrukcí a také projektu Digitální architekt [06].
Právě architektura byla zvolena jako hlavní téma Dne ocelových konstrukcí, který je již třetím rokem doprovodným programem Stavebních veletrhů v Brně. Bohatý program plánovaný na 26. dubna 2006 vyvrcholí přednáškou holandského architekta Kase Oosterhuise, nestora a zároveň i rebela digitální architektury. Budou představeny také projekty studentů i absolventů ateliéru Miloše Floriána na Fakultě architektury ČVUT v Praze a práce mladých absolventů, účastníků VI. přehlídky diplomových prací.

Architektura ožívá. Architektura se bouří. Myšlenka pohybující se architektury není nová, ale dnes jsou potřebné technologie stále dostupnější. Pokušení „zkusit si to“ je veliké. „Od počátku je architektura vnímána pouze jako statická záležitost.“ Uvažuje o digitální architektuře Kas Oosterhuis.. „Umělé jeskyně“ zůstávaly netečné, mrtvé, bez zájmu o své obyvatele a okolí. Dnes už je to trochu jinak. Dnešní budovy nacpané technologiemi od suterénu až po střechu ožívají. Komunikují s lidmi, s okolím i se sebou navzájem. Prostor nemá pouze tři rozměry, ale čtyři. A architektura je začíná dobývat všechny. Architektura se stává čtyřrozměrnou.“
Architekt Kas Oosterhuis je profesorem na na Technické univerzitě v Delftu, kde založil skupinu Hyperbody. Zároveň se svojí manželkou Ilonou Lénárd vede ateliér ONL. Jejich tvorba není na české scéně zcela neznámá, některé návrhy i realizace ateliéru ONL byly publikovány například v časopise era21. Také jeho přednáška před necelým rokem v Praze, kde se objevil jako host série přednášek Digitální architekt [05], upoutala pozornost nejvíce posluchačů z celé série.Kas Oosterhuis, Ilona Lénárd (ONL): Mezi posledními realizacemi kanceláře ONL je autosalón Cockpit, který je součástí 1,5 km dlouhé protihlukové bariéry v holandském Utrechtu. Její hadovité tělo se plazí podél dálnice oddělujíc technologický park od rychlostní komunikace.

III. ročník dne OK: www.e-architekt.cz/denok


středa 26. 4. 2006, 12:30 hod

Kas OosterhuisA New Kind of Building

Pavilon E, Press centrum, Brněnské výstaviště

Klíčová slova: