Nový (z)boží! Národní cena za studentský design 2009 ve Vídni

Úterý, 2. Únor 2010 - 10:34
| Napsal:
V Českém centu ve Vídni se do počátku března letošního roku představuje výběr loňského ročníku Novýho (z)boží!, selektivní výstavy výsledků soutěže o Národní cenu za studentský design 2009.
 Název:
 Nový (Z)boží! — New G(o)ods!
 Kdy:  20. 1. — 4. 3. 2010
 Kde:  České centrum ve Vídni, Herrengasse 17, 1010 Wien.
 Pořádá:  České centrum ve Vídni, DesignCabinet
 Více informací:  www.tschechischeszentrum.at, www.designcabinet.cz

Rozbalit výstavu, která naplnila do posledního centimetru krychlového auto Českých center, která jsou partnerem projektu, poté ji postavit, zahájit a pomoci při organizaci studentské módní přehlídky přijeli dobrovolníci Design Cabinetu CZ - PhDr. Lenka Žižková, studentka BcA. Dita Hálová (VŠUP) jako organizátorky a kurátorky výstavy a student Štěpán Řehoř (VŠUP) jako architekt výstavy. Na štěstí přijel na pomoc ještě student Matěj Říčný (FaVU VUT) z Brna, který sice původně zamýšlel nainstalovat své oceněné svítidlo, ale nakonec tři dny pomáhal od rána do večera se vším, co bylo potřeba učinit. Na módní přehlídku dorazily studentky a modely Vyšší odborné školy oděvního designu a managementu a Střední uměleckoprůmyslové školy textilní Brno a jako manekýnky se představily i studentky vídeňského Komenského gymnázia.

České centrum ve Vídni se nachází na skvělé adrese v samém centru města nedaleko Looshausu a katedrály sv. Štěpána. Je umístěno v rohovém domě a má tedy výkladce do dvou ulic. Prostor sdílejí Česká centra s Czech Turismem, což zaručuje zajímavé a různorodé návštěvníky výstavy. Výstavní plocha slouží jako víceúčelový sál, kde vedle výstav probíhají přednášky, promítání filmů, čtení apod. Na výstavní plochu se vystupuje po schodišti a v jejím čele jsou dvoje dveře do kanceláří umístěných v zadní části traktu domu. Výstavy se tedy musejí přizpůsobit jak půdorysu a provozním trasám na ploše, tak programu Českých center. Proto se na rozdíl od pražské prezentace výstavy soustředily ve Vídni exponáty podél stěn sálu, aby mohl zbývající centrální prostor sloužit k dalším činnostem.

Naprostý nedostatek financí pro prezentaci výsledků soutěže vedl organizátory a mladé architekty k tomu, že se v Praze instalovalo v a na kartonových krabicích. Protože Česká centra nejsou vybavena dostatečným výstavním mobiliářem, budou se krabice v rozloženém stavu převážet vždy s výstavou, a také se vždy budou znovu skládat a lepit. Instalace výstavy se bude muset vždy přizpůsobit různorodým požadavkům výstavních a většinou i víceúčelových sálů Českých center. Vedle objektů, předmětů, modelů a prototypů se prezentují také plakáty a portfolia v angličtině. Nabízený katalog, který se nabízí zadarmo, je rovněž česko-anglický.
 

Vernisáž a módní přehlídka

Úvodní řeč ředitelky vídeňského centra Tatjany Langáškové vystřídal výklad Lenky Žižkové k historii soutěže, její organizaci a příběhům, které se k ní pojí. Ten s humorem překládal student gymnázia Komenského Andreas Egermair, který se ujal také moderování módní přehlídky, na níž zápasily české i rakouské studentské modelky s vysokými podpatky, kluzkými parketami, schodišti a neposlušnými modely. Atmosféra vernisáže a módní přehlídky byly stejně přátelské a uvolněné jako při pražské premiéře. Největším hitem se staly vítězné „Botasky“, které si v tu chvíli chtěli koupit snad všichni aktéři akce i účastníci vernisáže. Škoda, že v Rakousku nemá zastoupení firma Baťa, jejímž prostřednictvím by se mohly dostat na tamní trh.

Více informací na: www.tschechischeszentrum.at

Klíčová slova: