Přednáškový cyklus „Matadoři / Matadorky“

Čtvrtek, 12. Březen 2009 - 16:40
| Napsal:
Nový projekt občanského sdružení Kruh, cyklus přednášek a diskusí nazvaný „Matadoři / Matadorky,“ by rád představil výrazné osobnosti starší generace architektů, jejichž práce, vznikající především v 60. až 80. letech, dnes upadají v zapomnění. Prezentace tvorby architektů narozených kolem roku 1930 by měla přinést nové poznatky o jejich tvorbě a osvětlit okolnosti vzniku jednotlivých projektů. Rádi bychom tímto projektem oživili příklady kvalitní architektury tehdejšího Československa.

čt 02.04. 2009 Ivo Klimeš (* 1932)
Ivo Klimeš, výrazný ostravský architekt, se ve své tvorbě věnoval především projektům divadel. Nejznámější je jeho realizace novostavby Městského divadla v Moste (1968) a rekonstrukce divadel v Ostravě - Divadlo Antonína Dvořáka (1967) a Divadlo Jiřího Myrona (1979). Při svých projektech spolupracoval nejčastěji s designérem Radimem Ulmanem, který kromě návrhů interiérů a zařízen Klimešových staveb realizoval také sedadla pro Stavovské divadlo v Praze.

 
čt 07.05. 2009 Viktor Rudiš (* 1927)
Brněnský architekt, absolvent Fakulty architektury na VUT v Brně. V šedesátých letech se Viktor Rudiš podílel spolu s Františkem Zounkem na projektu obytného souboru Lesná v Brně. Tato realizace je považována za jeden z nejkvalitnějších příkladů sídliště u nás. Architekt Rudiš spolu se Zounkem zde prokázali velké nasazení pro kvalitu jednotlivých obytných i veřejných staveb a cit pro urbanistické zasazení obrovského komplexu do krajiny. Viktor Rudiš se jako jeden z mála věnoval také experimentům bytové architektury. Na konci šedesátých let stál Viktor Rudiš u projektu Československého pavilonu EXPO v Ósace, který lze považovat po výtvarné i obsahové stránce za vyvrcholení výstavních úspěchů České republiky druhé poloviny 20. století. 
 
čt 04.06. 2009 Zdeněk Kuna (* 1926) + Zdeněk Edel (* 1923)
Zdeněk Kuna vystudoval ČVUT v Praze a již na začátku padesátých let působil v pražském Stavoprojektu, kde se setkal s předními architekty šedesátých let Karlem Filsakem, Josefem Hrubým či Františkem Cubrem. Spolu s Oliverem Honke-Houfkem a Zdeňkem Stupkou vytvořili Zdeněk Kuna v rámci Stavoprojektu tvůrčí skupinu, která pak stála u celé řady výrazných projektů - budovy Strojimportu v Praze na Vinohradech či administrativní budovy Motokov v Praze na Pankráci.
Zdeněk Endel vystudoval v ateliéru Jaroslava Fragnera. Je autorem jedné z prvních výškových staveb v Praze (Kovo v Libni, ). Na konci padesátých let prolomil bariéru socialistického realismu moderním návrhem Parkhotelu Praha (1959-67).
 
 
 
místo konání: Experimentálním prostoru Roxy/NoD
vstup volný
 
 
partneři: Ministerstvo kultury ČR, Experimentální prostor Roxy/NoD, Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Konsepti, Metrostav a. s., Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., MDA Ostrava s.r.o., AV Media, Sipral
mediální partneři: Era 21, Radio 1, www.archiweb.cz, Kulturní týdeník A2

info: www.kruh.info, nod.roxy.cz

Klíčová slova: