Reprezentativní vila

Pondělí, 30. Srpen 2010 - 2:00
| Napsal:
Dnes nám Mexická vlna představuje městskou vilu ateliéru Serrano Monjaraz Arquitectos, který nám touto realizací dokazuje své schopnosti a zkušenosti nasbírané za 18 let své existence.

CASA V

Dům Casa V byl navržen v souladu s topografií pozemku. Vchod z ulice prochází krytou parkovací plochou, která má stropní světlík. Je zde také schodiště, které vede nahoru na zahradu. Centrální struktura domu je obklopená ranní a večerní zahradou, což je předurčeno orientací slunce.

Dva betonové válce přímo uprostřed ranní zahrady puncují schodiště a zenitovou klenbu. Schody jsou na jedné straně připevněny ke zdi a na druhé zavěšeny pomocí ocelových lan, čímž vznikla ohromující konstrukce, která tvoří hlavní zajímavost domu. Přirozené světlo osvětluje cestu až do třetího patra domu. V prvním patře se nachází pokoje pro rodinné aktivity a společenský prostor pro setkávání s přáteli, odkud jsou velkorysé výhledy do okolních zahrad. V druhém patře jsou umístěny ložnice a pokoje pro rodinu, které byly rozděleny podle odlišných požadavků každého člena rodiny. Všechny koupelny i šatny využívají přirozené vrcholové světlo.

Celá konstrukce byla udělána z odkrytého betonu a dřeva z důvodu zajištění nízké potřeby údržby a stejně tak odpovídajícího procesu stárnutí, aby vznikla přirozená patina, kterou dům získá časem. 

 

SERRANO MONJARAZ ARQUITECTOS

je firma založená v Mexiko City v roce 1992. Tato společnost vyvíjí architektonické prostory, kde je dosahováno kvality používáním odpovídajících materiálů a využíváním světla jako tvůrčího prvku.

Pro architekty Juana Pabla Serrana Orozca a Rafaela Monjaraze Fuentese je prostor surovým materiálem, prostřednictvím něhož ukazují svoje schopnosti a výkon v každém architektonickém poli; vždy podporují multidisciplinární týmy.

V důsledku jejich organizační struktury a profesionality firma pracuje ve spolupráci s několika studenty a architekty. Jsou zváni na národní i mezinárodní soutěže a aktivně se účastní formování a propagování architektury.

Přeložila Markéta Musilová

Klíčová slova: