Novinky a názory / zprávy

Byt, nebo dům? Dilema mezi velikostí, cenou a námahou

Rozhodnout se pro vlastní bydlení je velký životní krok. Po rozřešení, že si vlastní bydlení opravdu pořídíte, ihned následuje otázka – bude to byt, nebo dům? V dnešním článku vám přinášíme výhody i nevýhody obou možností bydlení. Zjistěte pomocí našich otázek, co vám bude vyhovovat více.

MONETA Money Bank, a.s. , 28. 4. 2020

Otázka 1 – Kolik to bude stát?

Ať už máte našetřené peníze, nebo vás zachrání hypotéka, jednou z prvních otázek k novému bydlení je finální cena. Počítejte s tím, že dům s pozemkem bývá dražší, záleží ale také na lokalitě. Pražské byty se již cenou vyrovnají menšímu domku na vesnici. Další možností je dům postavit – kolik to stojí najdete v článku zde. Pokud plánujete koupi nemovitosti financovat hypotékou, pomůže vám hypoteční kalkulačka. Snadno v ní zjistíte výši úroků i dobu splácení.

Otázka 2 – Kde chci žít?

Lokalita je při vašem rozmýšlení důležitým bodem. Jste spíše městský extrovert, který využívá všechny moderní možnosti života, nebo si libujete v původnějším způsobu bydlení a v procházkách v lese? Vybírejte podle svého životního stylu. Někomu bude více vyhovovat dům na samotě, ze které bude muset dojíždět za prací a nákupy. Jiný zase bude rád za nonstop večerku rovnou před domem, i když bude muset počítat s problémy s parkováním a hlučnými nocemi. Možná najdete i nějaký kompromis, například domek v přírodě se snadným dojížděním do města, bude vás ale nejspíše stát více času při hledání a i peněz při případné koupi.

Otázka 3 – Jaké má (a bude mít) moje rodina nároky na prostor?

Pokud plánujete rodinu, počítejte s většími nároky na prostor. Žít s několika dětmi a partnerem v malém bytě samozřejmě lze, je to však značně nekomfortní. Domek vám oproti tomu nabídne více místa uvnitř a většinou i zahradu, na které se mohou dospělí realizovat a děti vyřádit. Pokud spíše pomýšlíte na byt, dbejte na dostatek úložných prostor a snažte se maximálně využít plochu (police, vestavěné skříně, sklápěcí postele atd.).

Otázka 4 – Nebudou mi vadit sousedé?

V bytě v činžovním domě i v domku na vsi se můžete potkat s dobrými i špatnými sousedy. Kromě jejich nátury jde však i o životní projevy. V panelovém domě uslyšíte přes tenké zdi klepání řízků, běhání dětí, splachování i případné noční párty. Při bydlení v domku v zástavbě však můžete podobné neshody řešit také – sekání trávy v neděli ráno, řezání dřeva na zimu, rodinné oslavy… Sousedům se ve většině případů nevyhnete. Obecně však platí, že lidé na vesnici k sobě mívají blíže a rádi vám pomohou s případnými krizovými situacemi (třeba při nedostatku vajíček, ale ochotně poradí i při výpadku elektřiny).

Otázka 5 – Uvědomuji si, co s sebou nese starost o nemovitost?

Nezapomeňte, že idylické představy občas mívají do reality daleko. Bydlení v bytě je poměrně méně namáhavé – topení zapnete otočením ventilu, stejně tak vodu. V domě se možná budete muset o teplo postarat sami štípáním dřeva, plynovým kotlem nebo podobným způsobem. Při prohlídce se tedy zajímejte, kolik energie a času vás bude stát udržení životního komfortu. Nezapomeňte, že větší plocha domu bude potřebovat větší úsilí nejen při vytápění, ale také při úklidu a dalších činnostech. Bude vás také nejspíše stát více peněz za energie. Na druhou stranu letní posezení na zahradě u bazénu si v městském bytě nezařídíte.

Odpovědi vám pomohou při výběru

Po vašich odpovědích na výše položené otázky byste měli mít jasno, jakým směrem se bude váš výběr bydlení ubírat. Obě varianty, byt i dům, mají své výhody a nevýhody. Ujasněte si zejména, jestli vám záleží na velikosti, lokalitě, ceně a jestli zvládnete starost o svou nemovitost. Snažte se své bydlení už napoprvé vybrat správně, ať vám může dělat radost do konce života.

Klíčová slova:

byt

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři