Cena Klubu za starou Prahu putuje do Hradce Králové

Úterý, 14. Únor 2017 - 5:50
| Napsal: | Zdroj: Klub Za starou Prahu

Finále třináctého ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu 2016 za novou stavbu v historickém prostředí přineslo velmi vyrovnanou kolekci šesti architektonických počinů. Jejich pojetí je však velmi různorodé, od domů, jejichž forma vychází ze starých tradic, až po moderní minimalistické kostky. Avšak z šesti nominovaných staveb mohla porota zvolit pouze jednoho vítěze. A tím se stala přístavba pokladny a schodiště k Bílé věži v Hradci Králové od architekta Jaromíra Chmelíka. Slavnostní veřejné vyhlášení proběhlo v pondělí 13. února 2016 v Mlýnské kavárně v Praze na Kampě.

Nominace na Cenu klubu za starou Prahu 2016
Fotoalbum: 
Přehled finalistů (řazeno abecedně podle místa):
 
01. Za ryzí příklad minimalismu lze pokládat malý polyfunkční dům v Minské ulici v Brně od místního ateliéru Makovský. Do silně pokleslého prostředí starého brněnského předměstí vnáší dům vysokou architektonickou kvalitu a kultivuje ho i svými dobrými proporcemi.
 
02. Díky ekologickému centru Otevřená zahrada na úpatí brněnského Špilberku se veřejnosti zpřístupnilo krásné zahradní prostředí za domy v Údolní ulici, s pěkným výhledem na Brno. Pražský ateliér Projektil zde převzal staré urbanistické schéma bohatě využívaných zadních traktů a navrhl svůj nový objekt v adekvátním ekologicko-minimalistickém duchu.
 
03. Pro přístavbu základní školy v Hovorčovicích u Prahy použil architekt Ondřej Tuček archetypální schéma domu s normálními okenními formáty. Odlišil své dílo od starší školní budovy oranžovým povrchem fasády, a přece teď obě stavby tvoří jeden působivý celek.
 
04. Přístavba pokladny a schodiště k Bílé věži v Hradci Králové se již dočkala ocenění v soutěži Grand Prix. Minimalistický objekt hradeckého architekta Jaromíra Chmelíka dokládá, že dnešní architektonické dílo dokáže citlivě vstoupit i do těch nejcennějších a nejmalebnějších zákoutí starých měst.
 
05. Centrum Caolinum v Nevřeni slouží této malé obci jako hasičská stanice, malé muzeum a společenská síň. Plzeňští architekti Jakub Chvojka a Radek Dragoun mu dali tradiční formu zemědělského objektu, který se liší od svých starobylých vzorů abstraktností své celkové formy a kurážným tvarováním komínů.
 
06. Polyfunkční dům v Uherském Hradišti od místního architekta Pavla Stojanova stojí v kontextu sice historickém, zároveň však těžce narušeném velkými postmodernistickými budovami z devadesátých let 20. století. Stojanovova novostavba toto prostředí kultivuje vyšší kvalitou své architektury a dobře zvoleným měřítkem.
 
Škola v Hovorčovicích a Centrum Caolinum v Nevřeni podávají svědectví o vzestupné úrovni architektury na českém venkově. Doklady trendu opačného bohužel přináší metropole České republiky. Pražská novostavba zvítězila naposled v šestém ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu v roce 2009 a letos to bylo už podruhé, co se žádná budova z Prahy neprobojovala ani do finále.
 
Rostislav Švácha, předseda Ceny
 
Klíčová slova: