Bílý dům v Uherském Hradišti

Úterý, 4. Duben 2017 - 0:30
| Napsal:

V centru Uherského Hradiště, nedaleko malebného Mariánského náměstí, v nedávné době vyrostla nová, na první pohled možná nenápadná stavba. Zaujme především svou bílou fasádou, díky které si vysloužila název „Bílý dům“. Jedná se o citlivý přírůstek v textuře starého města od místního architekta Pavla Stojanova. Za promyšlenou práci s kontextem historického centra se stavba ocitla dokonce ve finále Ceny Klubu Za starou Prahu.

Archico, Bílý dům v Uherském Hradišti, foto © Archico
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Pavel Stojanov
Ateliér Archico
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Uherské Hradiště
Ulice, číslo Otakarova 1523
Datum projektu 2012
Datum realizace 2016
Zastavěná plocha 233.00m2
Plocha pozemku 406.00m2

Dům je zasazen na parcele nacházející se na rozhraní mezi staršími jednopatrovými domy a relativně mohutným solitérem zdejšího finančního úřadu. Otakarova ulice, do níž parcela ústí, se zde otevírá do tušeného, ale nevyřčeného náměstí, jež je ze severozápadu uzavřeno barokní stavbou Galerie Slováckého muzea.

Dům je umístěn na uliční čáře a ulici opticky zakončuje naznačeným rohem bloku. Směrem od náměstí tak Otakarova získává vzezření normální rostlé městské ulice, solitér finančního úřadu zůstává vizuálně odcloněn. Naopak směrem do centra Bílý dům funguje jako svého druhu brána.

Se svými třemi patry tvoří Bílý dům přechod mezi jednopatrovými domky v ulici a 4patrovým monoblokem finančního úřadu. Směrem ke starší zástavbě stavba působí méně objemně, protože část nejvyššího patra zde oproti původnímu návrhu ustupuje do terasy. Naopak k severozápadu se dům vyklání do náměstí; hlásí se tak k barokní expresivitě protilehlé galerie. Bílá barva celý objem ještě odlehčuje.

V přízemí Bílého domu je obchodní prostor a průjezd do vnitrobloku, odkud se vstupuje do vlastního domu, v dalších patrech jsou kanceláře. Zázemí obchodních prostor se omezuje na nejnutnější vybavení, kanceláře mají zázemí společné a podle dnešních standardů. Objekt je z monolitického skeletu se zděnou výplní, zateplení je z minerální vaty.