Festival francouzského filmu

Středa, 27. Listopad 2002 - 14:31
| Napsal:

Již pět let ! Tradice, kdy Francouzský institut v Praze spolu s kinem Lucerna Pražanům závěrem kulturní sezóny nabízí Festival francouzského filmu, se zdá být pevně zaběhnutá. Tento pátý ročník s velmi diversifikovaným programem je důkazem o skvělém zdraví francouzské kinematografie, o její energii a invenci. Právě tyto kvality jí umožnily se v posledních letech znovu vrátit na záviděníhodné místo na trhu s obzvláště tvrdou konkurencí, a dokonce se i velmi dobře vyváží. >>>

Francouzské filmy si opět získaly pozornost českého publika, jakou si zaslouží. A na to jsme velmi pyšní, protože České republika je v oblasti kinematografie nejen země s bohatou tradicí, ale také velkou kreativní silou. Důkazy jsou vidět všude - množství kvalitních děl, která každoročně vznikají, dynamika distributoru, růst návštěvnosti kin. Češi, stejně jako Francouzi, mají film rádi.
Letos jsme ve výběru filmu dali prostor dvěma autorům z Blízkého východu. Jejich snímky sklidily ve Francii velký úspěch. Jsou znamením otevřenosti francouzské produkce, která překračuje francouzské území, a potvrzují, že kinematografie je prostředkem "par excellence" kulturní diversity.

Philippe Coste, velvyslanec Francouzské republiky v České republice

Na oficiálních stránkách Festival du film français naleznete bližší informace k festivalu. Jako úvod budou promítány krátké animované filmy mladých tvůrců z FAMU.

Klíčová slova: