Novinky a názory / názory a komentáře

Cesta z Humpolce do Prahy

Luděk Rýzner, absolvent ČVUT v Praze (Fakulta stavební, Modul architektury), začal svou architektonickou praxi v roce 1997 v jihlavském ateliéru Penta. O rok později založil v Humpolci vlastní projekční ateliér OK PLAN ARCHITECTS, který se specializuje na komplexní poskytování služeb v architektuře, urbanismu a designu, od architektonických studií přes projekty až po realizace staveb včetně interiérů.

EARCH.CZ , 18. 5. 2007

Čestné uznání v Grand Prix Obce architektů v r. 2006 v kategorii novostavba za rodinný dům Plecháč v Humpolci, titul Stavba Vysočiny v r. 2004 za novou výrobní halu pro Mayo v Jiřicích a za administrativní objekt MHA v Humpolci, nominace na titul Stavba roku 2002 za dům s poslechovou místností v Humpolci a v r. 2005 první místo v soutěži o návrh dostavby krajského úřadu v Jihlavě za urbanisticko- architektonickou studii areálu kasáren Otakara Jaroše. To jsou ocenění, která získal humpolecký ateliér OK PLAN ARCHITECTS Luďka Rýznera. Hlavní předností ateliéru, mezi jehož projekty patří návrhy rodinných domů včetně interiérů, továrních objektů, sportovišť, ale i rekonstrukce industriálních staveb, je velký důraz na detail a linii stavby v úzké spojitosti s daným okolím a přírodou. Kompozice projektů a jednotlivých realizací se vyznačují kompaktností a minimalismem. V jejich podání jde vždy o očistu staveb až na samou podstatu. Ateliéru se daří jasné konkrétní konstrukce, které jsou svojí střízlivou zkratkou srozumitelné pro laickou i odbornou veřejnost. Naopak při rekonstrukci starých staveb dbá na důležité kvalitní původní prvky, které doplňuje chybějícími elementy, popř. je podtrhne designem interiérů. Ke své práci používá netradičních a nadstandardních materiálů a navrhování atypického nábytku.

První velká nej

Každý architekt, ať již pracuje sám nebo v týmu, každý ateliér prochází během své práce významnými vývojovými mezníky. OK PLAN ARCHITECTS jich má hned několik. Rýzner za úspěchy ateliéru vidí především investici do schopných lidí, kteří neprodukují problémy, ale prokazatelné výsledky. „Budujeme atmosféru, kde lidé pouze nemusí, ale chtějí,“ dodává tento architekt, jehož ateliér se může prezentovat takovými realizacemi, jako jsou kromě již zmíněných např. interiér HB Reavis v Bratislavě (2004–2005), rekonstrukce rekreačního domku v Praze-Brnkách (2003), Health Club Blue Orange v Praze (2003), přístavba pojišťovny Allianz (2000–2001) v Humpolci nebo výrobní areál Hranipex v Komorovicích (2002). OK PLAN ARCHITECTS má na kontě i řadu studií, zejména průmyslového areálu v Martině (2005), polyfunkčního domu s originálním nábytkem ve Žďáru nad Sázavou (2005), sportovního a rekreačního areálu Pražačka (2005), administrativního objektu humpoleckého Profilu (2004) a řady rodinných domů. Z urbanistických řešení stojí za zmínku studie Bystré (2003), Nové Bukové (2000), zástavby rodinných domů V Cípku (2002) a průmyslové zóny I, II, III v Humpolci (2000).

Soutěž

Účast v architektonických soutěžích je jedním z nejdůležitějších motorů pro rozvoj ateliéru. V roce 2002 získal první ocenění, po němž následovala řada dalších. Z nich autor nejvíce oceňuje titul Stavba Vysočiny 2004, kterou získal zároveň za dvě stavby – výrobní halu pro Mayo v Jiřicích (obr. 6) a administrativní objekt MHA v Humpolci.

Zásadní realizace

Nový výrobní areál firmy Hranipex v Komorovicích navržený OK PLAN ARCHITECTS v roce 2002 navazuje v administrativní části úzce na okolní přírodu. (obr. 1) Pro objekt je charakteristická snaha autorů o maximální jednoduchost a ponechání konstrukčních materiálů bez finální povrchové úpravy. Cílem bylo vrátit podobu zdevastované továrny do stavu, který zajistí bezpečné a reprezentativní provozování soukromé firmy. Pro OK PLAN ARCHITECTS bylo důležitým krokem i proniknutí za hranice regionu, do Prahy. První takovou realizací je Health Club Blue Orange v Letňanech. (obr. 2) Toto sportovně- relaxační centrum má v 1. NP hlavní vstup s recepcí, lobby bar, restauraci s atriem, prostorné šatny s komplexním relaxačním zázemím, čtyři squashové kurty a kardio fitness. V přízemí jsou situovány kanceláře vedení, konferenční sál, beauty salon (kadeřnictví a kosmetika), hotel a dvě sportovní studia. Konstrukčně se jedná o železobetonový monolitický skelet v kombinaci s monolitickými ŽB stropy a nosnými ŽB příčkami. Střecha je plochá, pochozí, z části ozeleněná. Rekreační dům v Praze-Brnkách je další významnou realizací ateliéru, tentokrát pro soukromého investora. (obr. 3) Tento rekonstruovaný rekreační domek v Drahanském údolí je navržen pod horizontem svahu tak, aby při příchodu na pozemek nebyl návštěvník ničím rušen při výhledu na panorama údolí. Objekt je dvoupodlažní. Architektonické prostředky jsou záměrně střídmé, základní kompozice tvoří vykonsolovaný hranol. Celým objektem prochází pohledový beton, vodovzdorná finská překližka, černá barva, nerez a sklo.

Nadstandardní dům

Obytný rodinný dům Glass House (dům s poslechovou místností) v Humpolci splňuje kritéria objektu pro bydlení v 21. století. (obr. 4) Objekt, koncipovaný jako ocelový skelet s monolitickými stropy, je směrem do ulice uzavřený a naopak do zahrady se v maximální míře otevírá, a interiér, který se skládá z kvalitních soliterů, prostupuje do zahrady. V prostoru je čitelná snaha po absolutní čistotě detailu. V domě je použita řada kvalitních replik dobového nábytku, doplněná současnými moderními interiérovými prvky. Rodinný dům byl v roce 2002 nominován do soutěže Stavba roku. Nominace byla porotou udělena za vytvoření obytného domu nového tisíciletí s velkorysým prostorovým i technickým vybavením při zdařilé soudobé interpretaci funkcionalistické tradice.

Opravdu experimentální stavba

Novostavba rodinného domu Plecháč v blízkosti centra Humpolce, situovaná na úzké parcele v mírném svahu, je čtyřpodlažní, s poslední ustupující úrovní. (obr. 5) Přízemí je určeno pro děti, první patro pro běžný společenský život rodiny a druhé a třetí patro pro rodiče. Vchod je umístěn mezi přízemím a prvním patrem a v nakloněném terénu okolí spojuje horní a dolní zahradu. Na úrovni přízemí se nachází malá zahrada, stavba dále zahrnuje horní zahradu s bazénem a střešní terasu. Prostory rodinného domu mají svá vlastní napojení na exteriér. Kostru tvoří ocelový skelet, objekt je obložen cortenovým plechem a kopility v 1 NP. V interiéru jsou přiznány veškeré konstrukce – ocelové nosníky, trapézové plechy a betonové podlahy. Porota Grand Prix Obce architektů 2006 udělila projektu čestné uznání. Ocenila jedinečný návrh s jednoduchou strukturou a s kompozicí unikátních materiálů a originálního členění.

10 otázek pro Luďka Rýznera

Kdyby existovala možnost, volil byste v příštím životě stejnou profesi? To by záleželo, zda-li bych dostal stejné dispozice ke své práci, ale principiálně ano.Jak se díváte s dnešním odstupem na vaše první práce? Tak jako vše má určitou genezi i moje práce prochází vývojem, a samozřejmě ty úplně původnínesou veškeré atributy počátku tvorby.Kolik hodin denně trávíte v ateliéru? Pracujete o víkendech? Pracuji okolo deseti hodin denně. O víkendech se snažím pracovat méně, ale je to většinoudoba, kdy se dostávám k tvůrčí činnosti, jelikož přes týden funguji spíše jako řidič, manažera telefonista.Bez jakého vybavení byste si nedovedl představit svou práci?Uveďte je podle pořadí důležitosti. Nechtěl bych se omezovat ničím. Zároveň jsem toho schopen. Stále nejvíce využívám tužku a papír, a ostatní je pouze již příjemné. Pokud bych měl uvést jakési pořadí, je jistě nejdůležitější mozek, následován tužkou a papírem, počítačem, telefonem...Jaký je váš oblíbený architekt? Josef Pleskot a Le Corbusiere.Jakou stavbu nejvíce obdivujete? Kapli Ronchamp od Le Corbusiera a vilu Tugendhat od Miese van de Rohe.Myslíte si, že výše vašich honorářů odpovídá úrovni a rozsahu vaší práce? Snažíme se o to.Máte nějaký nesplněný sen ve smyslu, že byste chtěl projektovat určitou stavbu nebo navrhnout nějaký interiér či výrobek? Jakoukoliv stavbu, kterou jsme ještě neřešili, a těch je zatím většina.Existuje ve vaší kariéře významný mezník nebo osobnost, jež vás ovlivnily? Mezníkem v mé kariéře je nástup do privátní praxe. Co se týká osobnosti, jednomyslně bych označil Miese van de Rohe.Jaká čtete architektonická periodika? Co se týká tištěných titulů, snažím se sledovat časopisy Architekt, Detail, A10, Architecture revue . Z internetových webů bych jmenoval archiweb a e-architekt. Přinášejí mi novinky z domova i ze světa architektury, které jsou pro moji práci nejen nezbytností, ale i inspirací.

Klíčová slova:

profil EARCH 1.0

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři