Pražské židle se vrací do ulic. Posadíte se na 60 různých místech

Středa, 25. Duben 2018 - 0:30
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Letos se v průběhu dubna již potřetí spouští projekt Pražské židle & stolky. Architekti z IPRu Pražanům zpříjemní veřejný prostor po vzoru New Yorku, Kodaně či Stockholmu. Do projektu se zapojí rekordních 60 lokalit po celé Praze. Ke klasickým místům, jako je Malostranské náměstí nebo Dejvice, přibydou například karlínské kasárny, Štvanice, Lužiny, Horní Počernice nebo Výstaviště.

Pražské židle © IPR
Fotoalbum: 

„Loňská sezona přinesla také několik novinek. Na vybraných místech byly například židle a stolky umístěny volně bez řetízků. Například v Emauzích, v Botanické zahradě nebo před Veletržním palácem se tento postup osvědčil, a proto těch míst bude přibývat,” říká primátorka Adriana Krnáčová. 

Projekt Pražské židle & stolky tento rok proběhne již potřetí. Do otevřené výzvy pro provozovatele židlí a stolků se mohli přihlásit občané, spolky, soukromé subjekty či kulturní instituce. V pilotní sezoně 2015 byly židle umístěny jen na osmi místech. Loni se jejich počet zpětinásobil a tento rok budou židle ve více než 60 lokalitách. Mezi nové lokality patří např. kampus Albertov, Kasárna Karlín, parky Jezerka, Klamovka či Sacre Coeur, vnitroblok Corsa Karlín či na sídlišti Ďáblice, ostrov Štvanice nebo na Strossmayerově náměstí. 

židle

„Zájem ze stran správců a uživatelů svědčí o tom, že Pražané se rádi účastní kultivace veřejných prostranství, ale také to, že možnost kvalitního posezení ve městě stále chybí,“ vysvětluje Petra Kolínská, náměstkyně primátorky.  

Loňská sezona přinesla také pár novinek. Na vybraných místech byly židle a stolky umístěny bez řetízků. Například v Emauzích, v Botanické zahradě nebo před Veletržním palácem se tento postup osvědčil. Proto budou v nadcházející sezoně židle a stolky volně, aby se například v létě daly pohodlně posunout do stínu. Další novinkou v minulém roce byl zimní provoz. Na některých místech židle zůstaly i přes zimu a lidé je tak mohli využívat mimo sezonu. 

Poprvé si také pražské židle vyzkoušely jednorázové neziskové kulturně-společenské akce. Pravidla, za kterých bude možno si židle zapůjčit v roce 2018, naleznete na webových stránkách IPR Praha.

Architekti z Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) se pro projekt inspirovali v New Yorku, Kodani, Curychu či Stockholmu. „Rozhodli jsme se, že židle a stolky letos nebudeme zamykat stejně jako v Kodani nebo v New Yorku. Věříme, že Pražané důvěru města ocení,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR. 

židle

Aktuální seznam lokalit pražských židlí a vyhodnocení předchozích sezon projektu naleznete vždy na webu: www.iprpraha.cz/prazskezidle

Seznam míst pro sezónu 2018 - lokality ze sezóny 2017:

Parčík v Kolodějích
Klánovice - park H. Vilgusové
Komunitní prostor Buďánka
Malostranské náměstí
Žižkov - před budovu Atria
Senovážné náměstí
Václavské náměstí
Zbraslav - před Městským domem
Karlín – Thámova, u metra Křižíkova
Náměstí Václava Havla
Centrální park Na Pankráci
Veletržní palác
Pražská tržnice - Jatka 78
VŠ kampus Dejvice
Containall - Stalin
Plácek Libušina pod Vyšehradem
Kino Pilotů
Rudolfinum
Botanická zahrada na Albertově
Pražské kreativní centrum - vnitroblok
Hájovna na Cibulce
Palác Archa - Na Poříčí
CAMP – Centrum architektury a městského plánování
Smíchovská náplavka
Janáčkovo nábřeží
Rašínovo nábřeží
Terasa Emauzy
Klementinum
Puškinovo náměstí
Kongresové centrum
Prosek 
Čakovice

židle

Předběžný seznam některých nových míst pro sezónu 2018 (aktuální seznam je vždy zveřejněn na webových stránkách www.ipr.praha.cz/prazskezidle):

Palackého náměstí
Klánovice - zahrada KC Nová Beseda
Sídliště Řepy – KC Průhon
Kampus ČZU - Suchdol
Park JezerkaKasárna Karlín
Horní Počernice - park U Divadla
Corso Karlín - Vnitroblok
Bělohorská – park u klubu
Kaštan
Containall
Stromovka
Veronské náměstí
VŠ kampus Albertov
Park Sacre Coeur
Park Klamovka
Butovice – park Suchý Vršek
Vnitroblok na sídlišti Ďáblice
Štvanice
Areál Výstaviště
Strossmayerovo náměstí
Jungmannovo náměstí
Park Na Karlově
Metro Lužiny
židle