Slavnostní odhalení sochy Panoptikum, neboli králíka

Datum konání: 30.11.2015, 14:00

Pátek, 27. Listopad 2015 - 9:53
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Dovolujeme si vás pozvat na slavnostní odhalení sochy Panoptikum. Přestože kolem sochy králíka držícího lidské torzo již proběhla řada diskusí, její oficiální představení veřejnosti nás teprve čeká.

Pozvánka na slavnostní odhalení sochy Panoptikum, neboli králíka - foto © FDULS

Kdy: v pondělí 30. listopadu od 14 h
Kde: křižovatka ulic Gerská a Studentská, Plzeň 1 - Lochotín

Dílo je jednou ze tří soch realizovaných Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU pro městský obvod Plzeň 1. Slavnostního odhalení se zúčastní děkan FDULS Josef Mištera, starosta MO Plzeň 1 Miroslav Brabec i autor sochy Adam Trbušek z ateliéru Socha a prostor.

Záměrem UMO1 bylo oživit prostor mezi panelovými domy uměleckými instalacemi. „Poslední socha na Lochotíně byla instalována v roce 1988, tak jsme se rozhodli dát prostor mladým umělcům z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a vypsali pro ně soutěž," vysvětluje starosta první městské části Miroslav Brabec. Z této soutěže vzešla tři realizovaná díla, která vybrala komise složená z odborníků fakulty. Ta garantuje vysokou uměleckou kvalitu realizovaných děl. Městský obvod Plzeň 1 financoval realizaci soch částkou 0,5 milionu korun.

Panoptikum

autor: Adam Trbušek
umístění: křižovatka ulic Gerská a Studentská

Třítunová betonová socha králíka požírajícího lidské torzo je inspirována slavným Goyovým obrazem "Saturn požírající svého syna" a je reakcí autora na současnou společnost a konzumní způsob života, který nás svírá a my ho živíme sami sebou.