Streetcafé Plzeň | interiér kavárny

Úterý, 5. Leden 2010 - 1:00
| Napsal:
Představujeme realizaci interiéru kavárny Streetcafé v Plzni. Tato realizace se účastnila v boji o cenu Architect Award 2009 v kategorii Realizace. Autory jsou Ing. arch. Aleš Zvolánek, Ing. arch. Martin Doubek, Kateřina Prýmková.

Jedním z požadavků investorek Streetcafé bylo, abychom přišli s takovou koncepcí uspořádání vnitřního prostoru kavárny, která poskytne návštěvníkům dostatečnou variabilitu sezení i intimitu. Z našeho pohledu tomuto požadavku nejlépe odpovídal koncept rozčlenění prostoru barevnými „design boxy“, ke kterým bude možné orientovat různé sestavy sedacího nábytku. Ze zdí jsme nechali odstranit vnitřní omítky, vše co se pod nimi nacházelo (zazděné zaklenuté dveře, očouzené zdivo v místě dávno ztracených kamen, pískovcové bloky, beton, traverzy, cihelná klenba…) bylo perfektní. Kam se člověk podíval, viděl kus historie domu. Byla by velká škoda schovat toto vše „za dvě čísla sádrokartonu“. Pouze jsme barevně nejednotnou plochu spojili šedou barvou, takže při pohledu z dálky do místnosti působí prostor uceleně.

V principu je design kavárny založen na jednoduché syntéze těchto dvou konceptů - na maximálním výtvarném kontrastu mezi hrubými, tmavě šedými a nepravidelnými zdmi a dokonalými povrchy nového nábytku a lakovanými barevnými design boxy. V kavárně funguje samoobslužný prodej kvalitní kávy a cukrářských výrobků. Prostorově je rozčleněna na tři části. Vstup je nízkou dělící příčkou rozdělen na dvě části, část pro výdej kávy u baru a část pro sezení - u stolků, resp. u baru umístěného před výlohou. Výlohou je tato místnost vizuálně propojena s exteriérem. Kavárna tak nepotřebuje „žádný billboard“, nejlepší reklamou je atraktivní průhled z ulice do interiéru. Je zde plocha pro dochucovadla, místo pro odkladač nádobí i pro kočárek. Ve střední místnosti jsou umístěny rozdílné sestavy sedacího nábytku orientované k jednotlivým boxům. V rohu místnosti se nachází dětský koutek. Boxy jsou z dřevotřískových lakovaných desek, exponovaná podlaha boxů je provedena z barevného laminového obkladu a olištována. Boxy se „stříškou“ mají zabudovány downlighty. Osvětlení v celé kavárně je řešeno na společném principu – strop nad stolky opticky snižují závěsná svítidla, směrovatelné spotlighty na lankovém systému mohou libovolně dokreslovat světelnou náladu v místnosti. Zadní část je svým uspořádáním „nejintimnější“, sezení je zde řešeno tak, aby poskytovalo maximální pohodlí (převažují pohovky) i většímu počtu osob zároveň. Proti řadě boxů je počítáno s „holou“ stěnou pro výstavky, libovolně nasvítitelnou směrovatelnými spoty

Materiálové řešení

  1. neomítaná zeď: impregnováno "baumit omítkový základ", nátěr "baumit granopor barva" - RAL9002 - šedobílá, nanášená štětkou, 80% krytí
  2. ostění okenních otvorů/dveře interierová barva: RAL 7042 - "dopravní šedá"
  3. boxy zelené: emailová barva, matně lesklá, RAL 6018
  4. boxy červené: emailová barva, matně lesklá, RAL 302-/

Boxy

jsou zhotoveny z dřevotřískových desek montovaných "na sráz", boxy s podiem mají podlahu z obkladových desek PARADOR - "green stripes", resp. "red stripes" Podlaha je olištována rohovými lištami PARADOR - materiál hliník. Boxy jsou natřené emailovou barvou s matným leskem po osazení a zarovnání nepřesností (zakytování šroubů, nepřesností ve spojích atd...)

Osvětlení

v kavárně je navrženo celkem 6 osvětlovacích lankových systémů na 12V (transformátory umístěny na zdi) se směrovatelnými spoty (celkem 38ks). systémy jsou kotveny do zdi cca 20cm pod stropem. Boxy se "stříškou" mají v horní konstrukci zabudovány 3 downlighty, 35W/230V. do elektriky jsou připojeny vývodem ze zdi cca 20 cm nad "stříškou" boxu.

Streetcafé Plzeň | interiér kavárny
Ing. arch. Aleš Zvolánek, Ing. arch. Martin Doubek, Kateřina Prýmková

 

Klíčová slova: