Rozšíření mezinárodní školy Ikast-Brande na komunitní a sportovní centrum od C.F. Møller Architects Foto: Adam Mørk, Julian Weyer, Thomas Olsen, Thomas Moelvig
Architektura / občanské stavby

Areál věnovaný studentům, sportovcům i pacientům je srdcem dánského městečka

Autorem rozšíření mezinárodní školy Ikast-Brande na komunitní a sportovní centrum je známá kancelář C.F. Møller Architects. Díky rozšíření školy o několik budov, multifunkčních zařízení a učeben dokáže areál lépe sloužit mládeži v této rychle se rozvíjející oblasti. Projekt „Hjertet“ (Srdce) zahrnuje víceúčelovou budovu a park, který propojuje objekt se sousední obchodní školou HHX Ikast, střední školou Ikast Brande, centrem pro vzdělávání učitelů a vlastní mezinárodní školou Ikast-Brande, kterou rovněž navrhlo studio C. F. Møller.

VELUX Česká republika, s.r.o. , 9. 5. 2022 / Advertorial

Nové „Srdce“ dnes nabízí možnosti vzdělávání, pohybových aktivit, komunitní činnost, různé typy cvičení a rekreační aktivity. Žáci mezinárodní školy se díky tomu stanou přirozenou součástí stávající, již beztak velmi široké skupiny uživatelů, která čítá mimo jiné sportovce, hudebníky a klienty místního zařízení v programu sociální psychiatrie. Celkově bylo do výstavby budovy a přilehlého parku zapojeno 35 různých skupin uživatelů. „Cílem Srdce bylo spojit mnoho různých zařízení a možností paralelních aktivit a umožnit využívání všech místností po celý den, od časného rána do pozdního večera. Architektura projektu měla co nejvíce připomínat malé město, proto jsme volili objekty s různou výškou střech, s náměstím, které slouží pro shromažďování či organizaci pohybu všech uživatelů,“ vysvětluje Julian Weyer, architekt a partner CF Møller Architects.

Budova s místem pro všechny

Budova má celkovou plochu 3 660 m². Centrem komplexu je náměstí s pódiem, které je přirozeným rozcestníkem, jenž usměrňuje pohyb návštěvníků do různých místností vícepodlažní budovy. V jednom křídle se nacházejí školní učebny, které lze v odpoledních a večerních hodinách změnit na multifunkční sály a umělecké dílny či ve večerní školu. Zejména na mladší sportovce tvůrci mysleli při návrhu sportovní haly pro street sporty, která je navržena tak, aby co nejvíce připomínala prostředí ulice. K dispozici je také kavárna s kuchyní a prodejna, kde jsou k prodeji biopotraviny z místní pěstírny i různé výrobky od nevidomých řemeslníků.

V prvním patře víceúčelové budovy jsou pak, v rámci Městského poradenského střediska pro mládež a vzdělávání, navrženy místnosti s různou plochou, jež slouží pro další pohybové aktivity, typicky tanec a jógu, ale i pro různé kulturní akce a další aktivity poradenského centra.

Foto: Náměstí s pódiem je přirozeným rozcestníkem mezi jednotlivými křídly budovy

Prostory pro venkovní sportoviště a další aktivity jsou koncipovány podle principů udržitelnosti a slouží zejména aktivním sportovcům – zahrnují „bowl“ pro skateboardy a inline brusle, dráhu pro parkur, kurty pro plážový volejbal a další multifunkční hřiště; stejně jako prostor pro „klidnější“ a sdílené aktivity, jako jsou hřiště na pétanque či místa na piknik a grilování.

Světlo jako klíč

Vlastní architektura budov nejen že připomíná místní stavitelské principy hojně využívané v regionu, ale velmi důmyslně využívá kvalitního denního osvětlení. Základním principem je orientace a dispozice. Architekti rozmístili vertikální i střešní okna způsobem, který maximálně odpovídá potřebám jednotlivých vnitřních typologií. Společné prostory, jako je aula, jsou do hloubky dispozic prosvětlené pomocí střešních oken Velux – která najdeme i na některých dalších místnostech komplexu. Tělocvičny pro míčové sporty jsou bez střešních oken, zatímco ostatní multifunkční sály jsou osvětlené denním světlem ze všech směrů. S prosklenými prostory se v Srdci nešetří, ale díky lamelovým roštům v plášti jedné z budov či odsazení velkoplošné skleněné fasády v budovách pro více účelů, nedochází v interiéru k nežádoucím tepelným ziskům. Horní, rozptýlené světlo je navíc pro mnohé zde probíhající sportovní či umělecké aktivity ideální. Rozmístění střešních oken přitom nesleduje pouze praktickou funkci, při pohledu shora okna vtipně rozehrávají střešní krajinu a uvnitř vytvářejí zajímavou světelnou kompozici.

Foto: Světlo dovnitř propouští velkoplošné prosklené stěny i střešní okna

Pro každou životní dráhu

„Srdce“ je velmi otevřená a přístupná budova, která nabízí i velké množství menších neformálních míst, jež posilují hodnotu centra, které nemá sloužit pouze pro aktivní sportovce. Projekt je defacto ukázkou způsobu, jak lze kombinovat různé typy zařízení pro volný čas. „Srdce“ by mělo rozproudit život místních obyvatel, lokální ekonomiku a zároveň podstatně rozšířit příležitosti ke školní výuce. Což vytváří silný kontakt mezi naprosto odlišnými typy uživatel.

O úspěch projektu se zasloužili nejen architekti centra, ale zejména celá řada místních a celostátních organizací. Kromě komerčních značek na úspěšný rozvoj místa přispěly i významné dánské nadace.

  • Ateliér: C F Moller Architects
  • Země: Dánsko
  • Město: Ikast
  • Realizace: 2018
  • Zastavěná plocha: 3660 m²

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři