Architektura / občanské stavby

Mateřská škola v Dolních Břežanech, která je hravá, barevná i plná zeleně se rozbíhá do třech stoupajících tubusů

Na samém okraji středočeské obce Dolní Břežany dokončilo loni studio S.H.S architekti novou budovu mateřské školy. Jednotlivé třídy umístili autoři do tubusovitých hmot s barevně rámovanými kruhovými okenními otvory.

EARCH.CZ , 18. 11. 2022

Projekt mateřské školy v Dolních Břežanech není první školkou z dílny S.H.S architekti, a tak autoři mohli využít své zkušenosti s touto typologií. Tři samostatné třídy školky umístili architekti do tubusových hmot rozbíhajících se směrem do zahrady, jejíž podobu navrhl krajinářský architekt Zdeněk Sendler. Ze strany ulice spojuje jednotlivá křídla základní obdélníková hmota se společným provozním zázemím. Ve společné části nalezneme ředitelnu, prostor pro zájmové činnosti a zázemí vychovatelek, ale také přípravnu dovážených jídel.

 

S.H.S arch - MŠ Dolní Břežany

 

Každá ze tříd disponuje prostornou hernou a vlastním hygienickým zázemím. Na každou hernu navazuje venkovní terasa, umístěná v čele tubusovité hmoty. Tím vznikl částečně krytý prostor pro přechod mezi interiérem a exteriérem.

 

S.H.S arch - MŠ Dolní Břežany

 

Okna jako bubliny z bublifuku

Výrazným architektonickým prvkem budovy jsou kruhové okenní otvory, nepravidelně rozmístěné na podélných fasádách tubusů. Vedle nepravidelné kompozice v ploše fasády pracovali architekti i s různou hloubkou osazení vůči líci fasády, čímž vznikly různě hluboké válcovité prostory. Ostění kruhových otvorů navíc autoři zvýraznili kombinací žluté, červené a oranžové barvy. Stejné odstíny použili na fasádním obkladu z HPL laminátových desek v čelech tubusů a to včetně podlah teras, kde se uplatňují desky s 3D dekorem pro zajištění požadovaných protiskluzných parametrů. S výrazně barevnými čely kontrastují šedé boční fasády s obkladem z vláknocementových fasádních desek Cembrit v šedém odstínu Patina Original. Fasádní obklad v místech heren na stěnách orientovaných do zahrady navrhli autoři v podobě dvojité fasády. Tím vznikly důmyslné úložné prostory pro hračky, sportovní náčiní a další pomůcky jak pro děti, tak pro údržbu objektu a zahrady.

 

Foto: Mateřská škola v Dolních Břežanech, S.H.S architekti

 

Skryté úložné prostory

Bezproblémový provoz mateřské školy zajišťují správně navržené funkční návaznosti jednotlivých prostor zázemí. Pro spokojené uživatele, a to jak děti, tak vychovatele a vychovatelky, je zásadní atmosféra hlavního pobytového prostoru – herny. Dominantní prvky zde tvoří kruhové okenní otvory umožňující průhledy do okolní zahrady. Princip zdvojených stěn využili architekti i v interiéru, kde řadu úložných prostor důmyslně skryli do přisazených truhlářských prvků, které splývají s obkladem obvodové stěny. Dostatek přirozeného denního světla zajišťuje kromě kruhových oken prosklená stěna v čele tubusu. Pro získání dostatečného a především rovnoměrného osvětlení prostoru heren v jejich zadní části vložili autoři do konstrukce střechy světlovody. S jejich pomocí jsou prosvětleny i prostory zázemí v hloubce traktu budovy.

 

S.H.S arch - MŠ Dolní Břežany

 

 

Mateřská škola v Dolních Břežanech, S.H.S architekti - fotoFoto: Pavel Kučera

 

 • Autoři: Lukáš Holub, Vladimíra Holubová, Lubor Sladký
 • Ateliér: S.H.S architekti
 • Země: Česká republika
 • Město: Dolní Břežany
 • Suma: 78 000 000.00
 • Datum projektu: 2018
 • Realizace: 2020
 • Užitná plocha: 815.98m2
 • Zastavěná plocha: 969.00m2
 • Materiál: Fasádní desky - CEMBRIT
 • Poznámka: Foto © Pavel Kučera, Rostislav Stroin
 • autor: EARCH.CZ *
 • publikováno: * 18. 11. 2022
 • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři