Architektura / rodinné domy

Atlas z cihel. Dům od studia Monadnock si pohrává s odkazy na tradici holandské neorenesance

V nové rezidenční zástavbě na okraji nizozemského Eindhovenu stojí vysoký štíhlý dům, který zaujme každého kolemjdoucího. Architekti z uznávaného studia Monadnock navrhli do detailu propracovaný rodinný dům, který vyniká jak po stránce dispozice, tak i materiálů, usazení nebo pojetí fasád.

Matěj Beránek , 14. 4. 2020

Rodinný dům Atlas z dílny rotterdamského architektonického studia Monadnock strhne pozornost kolemjdoucích už na první pohled. Na svém malém pravoúhlém pozemku totiž stojí neobvykle natočen o 45 stupňů oproti přiléhající komunikaci. Architekti se k tomuto kroku rozhodli kvůli tomu, aby okna mohla nabízet pěkné výhledy z oken přímo do okolních stromů.

Od sousedních domů se Atlas odlišuje také svým výrazně vertikálním tvarem. Jeho třípodlažní hmotu čtvercového půdorysu vyhnali architekti do výšky proto, aby mohli uvolnit místo pro zahradu na jinak malé parcele – což byl také důležitý požadavek investorů. Protože však zahrada nemůže svým majitelům kvůli okolní zástavbě nabídnout dostatek soukromí, navrhli architekti také skrytou střešní terasu, odkud se otevírají výhledu do korun stromů.

Rodinný dům Atlas v Nizozemsku, Monadnock © Stijn Bollaert

Všechna okna se nacházejí při rozích domu, což vizuálně ještě umocňuje vertikalitu stavby. Zároveň také umožňují příčné pohledy domem. Rozmístění oken ve výrazných zelených rámech neprozrazuje nic o vnitřním řešení domu. Při jeho promýšlení architekti vsadili na tzv. raumplan prosazovaný už modernistou Adolfem Loosem. Pro raumplan je příznačné především to, že jednotlivé místnosti nabízejí různou světlou výšku. Díky tomu tak každá místnost získává zcela jinou atmosféru podle toho, k čemu slouží.

Pro konstrukci domu využili architekti červené lícové cihly většího formátu, které ponechali přiznané v exteriéru i interiéru. V interiéru tak cihly vytvářejí „puristickou“ atmosféru. Všechna tři patra pak propojuje nápadné zelené schodiště.

Rodinný dům Atlas v Nizozemsku, Monadnock © Stijn Bollaert

Kapitolu samu o sobě pak představuje řešení fasády. Architekti dům barevně rozdělili na dvě části. Spodní část domu tvoří neomítnuté červené cihly, horní část pak architekti nechali natřít jemnou vrstvou cementu, takže cihly neztratily svou charakteristickou texturu. Fasádu také zdobí několik prvků, pomocí kterých autoři odkazují na tradici holandské renesance, kdy docházelo k obohacování prostých cihlových staveb omítkou. Zpracování fasády tak volně naznačuje fundamentální architektonické prvky, jako je klenák či tympanon. 

A pokud se snad ptáte na původ jména Atlas, zaměřte se na zakončení hmoty domu jemně protaženými rohy do výšky. To má být podle autorů jakási architektonická metafora Atlase, postavy z řecké mytologie držící na svých bedrech nebeskou klenbu. 

Rodinný dům Atlas v Nizozemsku, Monadnock, vizualizace

Rozhovor s architekty ze studia Monadnock a domě Atlas

Tento projekt zvítězil v kategorii Příjemný domov rámci mezinárodní soutěžní přehlídky Winerberger Brick Award 2018, kterou pořádá největší výrobce cihel na světě, společnost Wienerberger. Soutěžní přehlídka s více než desetiletou tradicí se koná každé dva roky a oceňuje nejlepší příklady používání cihel v architektuře. Díky svému nezávislému charakteru se do soutěže mohou přihlašovat také projekty, které nevyužívají produkty společnosti Wienerberger. Letos proběhne další ročník soutěže, více informací najdete zde.

  • Ateliér: Monadnock
  • Země: Nizozemsko
  • Město: Eindhoven
  • Realizace: 2017
  • Plocha pozemku: 210.00m2

Klíčová slova:

cihla Wienerberger Brick Award

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři