Architektura / občanské stavby

Bývalá lázeňská poliklinika se proměnila na designový hotel Chariclea. Stylové osvětlení pro něj dodala firma Delta Light

Petr Hák proměnil bývalou lázeňskou polikliniku v Poděbradech na designový hotel Chariclea

Poděbradský hotel Chariclea prošel v uplynulém období zásadní rekonstrukcí a z bývalé lázeňské polikliniky ze 70. let vznikl čistý a minimalistický hotel s luxusním wellness a plaveckým bazénem, který najdete přímo v srdci malebných Poděbrad.

Petr Hák / Sára Maletičová , 26. 10. 2022 / Advertorial

Z původní stavby poděbradských Centrálních lázní se dochoval pouze jejich základní železobetonový skelet. Pod vedením architekta Petra Háka a jeho týmu se trojpodlažní budova představující vrchol normalizační architektury proměnila v designový hotel s rozsáhlým wellness centrem, plaveckým bazénem a lázeňskými služby.

Zvětšením oken na maximální možnou velikost se podařilo zamaskovat původní charakter budovy ze 70. let a nechat vyniknout jejímu jednoduchému kvádrovému objemu. Úkolem architekta Petra Háka, který je nositelem ocenění Czech Grand Design, bylo vytěžit z prostoru co nejvíce užitku a poskytnout návštěvníkům maximální zážitek s minimálním zásahem do nosných konstrukcí. Výsledkem rekonstrukce je designový a moderní hotel uprostřed Poděbrad s velkorysým a moderním wellness centrem.

Foto: Jedním z cílů rekonstrukce bylo zvětšit okna na maximální velikost s minimálním zásahem do nosných konstrukcí

Součástí celkové rekonstrukce byl také návrh osvětlení v hotelu a prostorách wellness. Celým interiérem hotelu prostupují jednoduchá architektonická svítidla značky Delta Light. Pro působivé osvětlení koridorů a místností určených pro lázeňské procedury bylo zvoleno osvětlení variabilním lištovým systémem s reflektory SPY pro vytvoření akcentového nasvícení daných prostor. Kolekce reflektorů SPY je charakteristická svým minimalismem, funkčností a všestranností osvětlení, a proto se skvěle hodí pro osvětlení komerčních i obytných prostor. Jako světelná protiváha byly ve stejných prostorách vytvořeny světelné linky pro nepřímé osvětlení splňující praktickou stránku osvětlení.

V šatnách a zázemí wellness bylo potřeba zajistit dostatek měkkého rozptýleného světla, a proto zde dominují lineární profily osvětlení STREAMLINER, které představuje subtilní, avšak dostatečně výkonnou linku světla i při umístění nad netradiční strop z tahokovu. Tytéž světelné linky doplňují v restauraci hotelu závěsná dekorativní svítidla The Stack, navržená Petrem Hákem.

Foto: Šatnu osvětlují lineární světla STREAMLINER. Působí subtilně, avšak poskytují dostatečný výkon

Kontrasty barev a materiálů jsou patrné v každé části hotelu a wellness. Pří výběru osvětlení bylo maximalizováno využití denního světla, navržen byl koherentní navigační systém a materiály byly vybrány tak, aby zvládly co nejdéle odolávat lázeňskému provozu. Kompromisem tak nebyla ani závěsná svítidla z kolekce PUNK umístěná vedle postelí, která splňují jak vysoké estetické nároky architekta, tak zadání z hlediska odolnosti hotelového provozu. Svítidla z kolekce PUNK se pyšní oceněním z nejstarší světové soutěže designu Good Design Award.

Pro efektní nasvícení hlavního schodiště hotelu byla vybrána svítidla DOX, které připomínají černý elegantní válec s kombinací výkonného horního a spodního světelného efektu.

  • autor: Petr Hák / Sára Maletičová *
  • publikováno: * 26. 10. 2022
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři