Architektura / administrativní stavby

Dánští 3XN začnou s realizací centrály firmy Schüco

Společnost Schüco vypsala na projekt své nové centrály mezinárodní architektonickou soutěž. Vítězný návrh od renomovaného dánského studia 3XN Architects představuje kancelářský prostor jako otevřené komunikativní prostředí. Novou budovu s dosavadním ústředím propojí pětipatrové prosklené přemostění.

EARCH.CZ , 6. 2. 2018

Po dobu více než 60 let se administrativní komplex v německém Bielefeldu postupně rozšiřoval, až vznikl rozlehlý kancelářský kampus. Nyní čeká severozápadní část nový přírůstek o rozloze 7200 metrů čtverečních. Se stavbou se má začít v prvním čtvrtletí letošního roku.

Mezinárodní architektonickou soutěž vyhrál návrh 3XN Architects s elegantní fasádou a důrazem na detaily v exteriéru i interiéru. Dynamicky vrstvená podlaží formují uvnitř atria vlnící se nepravidelnou strukturu. Přízemí bude volně otevřené s recepcí a flexibilními konferenčními místnostmi pro semináře a schůzky.

 

SchücoFoto: EARCH

 

Dalším důležitým elementem je široké schodiště do prvního patra navržené tak, aby sloužilo jako ústřední místo setkávání. Tímto prvkem chtějí architekti podpořit socializaci a vzájemnou komunikaci zaměstnanců. „Věříme, že architektura má velký vliv na naše chování. Proto věnujeme zvláštní pozornost holistickému řešení místností a příjemnému prostředí, kde se lidé budou cítit jako součást jednoho celku,“ vysvětluje základní myšlenku projektu Jan Ammundsen, architektu z 3XN.

 

SchücoFoto: EARCH

 

Novostavbu záměrně neprotínají žádné koridory a celý prostor je řešen jako otevřený pracovní komplex. Zaměstnanci se mohou pohybovat v jednolité smyčce kolem atria, kde nenarazí na žádný omezující slepý konec. Úzké propojení jednotlivých oddělení má sloužit k aktivní výměně informací. Místnosti v blízkosti venkovní fasády potom budou zařízeny pro účely práce s nutností vysoké koncentrace.

 

SchücoFoto: EARCH

 

Architekti mysleli i na udržitelnost. Celá budova ponese označení „nízkoenergetická“. Hlavní zdroj tepla zprostředkuje dálkové topení, posílené o geotermální tepelné čerpadlo. Ventilační systém doplní také přirozená ventilace v podobě plně otevíratelných oken. Jako ukázkový příklad využití Schüco technologií bude mít stavba LEED, BREEAM a DGNB certifikace.

 

SchücoFoto: EARCH

 

  • Ateliér: 3XN
  • Země: Německo
  • Stavebník: Schüco International KG
  • Město: Bielefeld
  • Datum projektu: 2017
  • Užitná plocha: 7 200.00m2
  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 6. 2. 2018
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Klíčová slova:

Schüco centrála Německo 3XN

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři