Architektura / občanské stavby

Finská sauna Sirola

Sauna Sirola se nachází v obci Toivakka ve středním Finsku, na úzkém pozemku mezi skalnatými břehy jezera a kamenitou cestou.

Kimmo Lintula , 20. 4. 2012

Rozložení pozemku ve tvaru písmene ”V” vytváří soukromou zastřešenou a slunečnou čelní stranu orientovanou k jezeru a ochrannou zadní stranu směrem k cestě.

Součástí stavby je obytná místnost, sauna a mezi nimi umístěná venkovní odpočinková zóna. Jednotlivé části jsou spojeny valbovou střechou z překližky. Přístup do budovy, vznášející se na břehu na ocelových podpěrách, je přes rampu ze dřeva a oceli.

Vnější stěny chaty jsou vyrobeny z modřínu, který stářím získává šedomodrý odstín. Na straně směrem k jezeru je vnější obložení drážkované a je kryté asi metr širokým přesahem střechy. Stěna obrácená k silnici, krytá rastrem z latí, je nakloněna o sedm stupňů směrem ven. Vnitřní plášť je vyroben z olšového dřeva a lavice v sauně jsou z osiky.

Chata je vytápěna dvěma kamny na dřevo a je připojena k elektrické síti. Jelikož však není určena k trvalému bydlení, nebyla zde zavedena tekoucí voda a pro umytí je možno využít jezera. Odpad je řešen malým bioreaktorem.

Klíčová slova:

Finsko K2S sauna

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři