Architektura / občanské stavby

Kaple ticha - Kamppi

Kaple Kamppi se nachází na jižní straně rušného náměstí Narinkka v centru Helsinek a nabízí příležitost ke ztišení a zklidnění na jednom z nejrušnějších míst Finska.

Kimmo Lintula , 5. 3. 2012

Zakřivená dřevěné fasáda této malé sakrální stavby splývá s reliéfem města. Jemně tvarovaný interiér kaple přitom přináší návštěvníkům pocit bezpečí a úkrytu před rušným životem uprostřed města.

Ke kapli je možné se dostat ze všech stran. Směrem od ulice Simonkatu se dojde na malé náměstí sousedící s náměstím Narinkka. Odtud vede schodiště dolů ke vstupu do kaple. Vchody jsou umístěny ve dvou skleněných fasádách čelících směrem k náměstí a k budovám Lasipalatsi.

Hlavní loď je v centrálním dřevěném prostoru, přičemž vedlejší místnosti jsou umístěné v prostoru otevřeném směrem k náměstí. Vstup může sloužit také k výstavním účelům a pohybují se zde duchovní a sociální pracovníci.

V klidném sakrálním prostoru se živá městská čtvrť jeví vzdálená. Ladnost zakřivených ploch a teplé materiály definují celkový charakter kaple. Její vnitřní stěny jsou postaveny z tlustých olejovaných olšových prken a nábytek je též z masivního dřeva.

Fasády jsou vyrobeny na zakázku z horizontálních kloubově spojených lamel ze smrkového dřeva, které jsou ošetřeny pigmentovaným transparentním nanotechnický voskem. Konstrukce je postavená z lepeného laminovaného dřeva řezaného na CNC strojích (počítačem řízené obráběcí stroje).

Klíčová slova:

Finsko Helsinki K2S kaple

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři