Architektura / rodinné domy

Kamenná stodola ve Francii se proměnila na moderní venkovské sídlo

Pařížský architekt Frank Minnaërt zrekonstruoval starobylou kamennou stodolu v národním parku Morvan. Vzniklo tak unikátní letní sídlo respektující původní konstrukci venkovské stavby, kde tradiční kamenná fasáda kontrastuje s výrazným betonovým výklenkem. Studené materiály, jako je beton a kámen, naopak zjemňuje interiér obložený dřevem.

EARCH.CZ , 21. 8. 2018

V chráněné oblasti plné lesů, jezer a polí na okraji vesnice Lormes ve francouzském národním parku Morvan stojí venkovský prázdninový dům z dílny kanceláře Minnaërt Studio. Architekta Franka Minnaërta oslovil pařížský pár s požadavkem na rekonstrukci staré kamenné stodoly v současném duchu. Podařilo se tak zachovat rustikální vzhled obohacený o prvky moderní architektury, jako je například výklenek z pohledového betonu.

lormesFoto: eArch
 

Minnaërt navrhnul velkou kuchyň v kompletně dřevěném provedení, kde nechybí ani úložný prostor pro skladování místních plodin zdůrazňující zemědělský charakter původní stavby. Přímo z kuchyně se nabízí přístup do zahrady skrze francouzské dveře orámované betonem. Právě kuchyň představuje nejdůležitější a zároveň nejvýraznější prostor z celého domu. Dřevěnou kuchyňskou linku včleněnou do schodiště tu doplňuje geometrická mřížka z hranolů.

Celému interiéru dominuje dřevo sloužící jako sjednocující prvek všech místností. Jinak tomu není ani v ložnici, která je obložená dřevěnou překližkou plynule propojující podlahu, stěny i strop. Kontinuitu mezi přízemím a mezipatrem udržují schůdky s rampou a zábradlím z nylonu. Z překližky je zařízený také obývací pokoj, kde se v prostorném výklenku ukrývá domácí kino s relaxační zónou. Koupelně vévodí na míru vyrobená vana obložená keramickými kachličkami.

Foto: eArch

Tento článek vznikl za podpory společnosti Českomoravský beton v rámci popularizace tématu "Beton v architektuře".

Českomoravský beton, a. s., je holdingovou společností, která prostřednictvím vlastních betonáren a dceřiných společností dodává transportbeton v široké škále pevnostních tříd a druhů na území České republiky a Slovenska. Skupina, jejíž vznik spadá do počátku 90. let minulého století, v současné době provozuje 85 nově postavených nebo zrekonstruovaných betonáren, které mají zavedený systém managementu kvality, systém managementu hospodaření s energií a splňují nejpřísnější ekologická kritéria. Celá skupina – holdingová společnost a její dceřiné společnosti, historicky označované ve svém názvu TBG – vystupuje na trhu ČR pod jednou společnou obchodní značkou Českomoravský beton.

  • Ateliér: Minnaërt Studio
  • Země: Francie
  • Město: Lormes
  • Suma: 120 000.00
  • Měna: EUR
  • Realizace: 2017
  • Užitná plocha: 128.00m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři