Architektura / občanské stavby

Moderně pojatá hájovna v Malých Karpatech si pohrává s typickými prvky tradičních mysliveckých staveb

Myslivecké hájovny mají zpravidla sedlovou střechu, jsou celé ze dřeva, nacházejí se v lese a lustry mají z parohů. Všechny to splňují. A ani hájovna od Pantographu není výjimkou. Za své zdařilé architektonické provedení dostala nominaci na Cenu Slovenské komory architektů CEZAAR.

Tomáš Kodet , 2. 10. 2017

Pět radiálně uspořádaných objektů okolo centrálního nádvoří tvoří základnu pro myslivce z Kuchyně, slovenské vesničky v Malých Karpatech. Zdejší hájovna boří tabu, že kvalitní architektura patří jen do velkých měst a jinde nenajde uplatnění. Místo uprostřed nekonečných lesů Malých Karpat je jasným důkazem, že tomu tak být nemusí.

Foto: eArch

Kompaktní, tradiční a archetypální hmoty doplňují lesní mýtinu. Staly se osadníky opuštěných lesů a do krajiny zasahují pouze s úctou a patřičným respektem. Hmotový výraz domu je co nejvíce redukován, subtilní objemy jsou však přesto v kontrastu. Jejich opakem je hmotná, nečleněná dřevěná fasáda. Odpadá potřeba jakéhokoliv ornamentu nebo dekorovaní. Působí drsně a nehostinně, je ale možné ji díky pohyblivým elementům otevřít a návštěvníka přilákat. Ve svém nitru je totiž budova světlá a velkorysá, láká k posezení a vyprávění loveckých historek.

Foto: eArch

Mnohotvárnost je zastoupena i v interiéru. Jednoduché monotematické dřevěné obložení je všudypřítomné. Krásně se tak mísí moderní a elegantní design s vycpanými zvířaty a lustry z paroží.

Spojení tradičních prvků, bez kterých si hájovnu nelze představit, s moderními a minimalistickými prvky je zcela jistě odvážné. V tomto konceptu se typické pojí i s nevšedním půdorysem a naprostým odloučením od civilizace. Hájovna v Malých Karpatech se stala příkladnou ukázkou kvalitní regionální architektury.

Foto: eArch

  • autor: Tomáš Kodet *
  • publikováno: * 2. 10. 2017
  • zdroj: * Slovenská cena za architekturu - CEZAAR

Klíčová slova:

CEZAAR 2017 chata

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři