Architektura / občanské stavby

Moderní budova tržnice pomohla navrátit život do historického centra Gentu

Do centra belgického Gentu se před lety navrátil jeden z objektů typických pro historická jádra měst. V sousedství gotické katedrály a radnice vznikla nová tržnice od tria místních architektů – Paula Robbrechta, Hilde Daemové a Marie-José Van Hee –, která podpořila sociální a kulturní význam historického jádra města.

Tereza Hůrská , 14. 5. 2019

Vlivem několika demoličních vln a dlouhodobou degradací se historické centrum čtvrtmilionového Gentu na severozápadě Belgie pozvolna proměnilo v nekompaktní městskou krajinu sloužící především jako parkoviště. Problematickou situaci se vedení Gentu rozhodlo řešit prostřednictvím dvou architektonických soutěží mezi lety 1996 a 2005. 

Navzdory porušení pravidel soutěže se vítězem stal návrh místního studia Robbrecht & Daem ve spolupráci s další gentskou architektkou Marií José Van Hee. Jejich vize překročila původní požadavky soutěže, která hledala pouze novou podobu otevřeného prostoru pro konání společenských akcí. Architekti tak nejenže z náměstí obklopeného významnými stavbami, jako je katedrála sv. Mikuláše, zvonice či radnice, vytvořili fungující veřejný prostor sloužící široké škále kulturních akcí, ale do historické struktury města navrátili zároveň jeden z tradičních objektů těchto lokalit – městskou tržnici.

Foto: eArch

 

Návrh architektonického tria vynikal také přístupem ke stávající morfologii náměstí. Architekti navrhli dvoupodlažní objekt, jehož funkce logicky rozdělili do jednotlivých pater, současně však propojili dva výškově oddělené veřejné městské prostory. Spodní úroveň umístili pod terén a vyplnili jej komerční plochou, kavárnou a restaurací, které otevřeli do klidného parku vedle katedrály. Druhou úroveň pak představuje vzdušná otevřená hala flexibilně přizpůsobitelná potřebám různých kulturních a společenských eventů. 

Při návrhu tržnice architekti vycházeli z tvarosloví okolní zástavby, které přeložili do řeči současné architektury. V nové hmotě se tak výrazně propisuje inspirace místním architektonickým dědictvím s typickými vysokými štíty a strmou sedlovou střechou. Naopak zcela současně je pojato materiálové řešení objektu. Asymetrické sedlové zastřešení je vyrobeno z masivního dřeva, které je chráněno skleněnými deskami, v nichž se jemně leskne a odráží obloha i okolní stavby. Střešní strukturu perforuje hustá síť více než 1400 drobných otvorů, kterými do prostoru tržnice prostupuje denní světlo. Nad terén náměstí pak dřevěnou, bezmála čtyřicet metrů dlouhou konstrukci zvedají čtyři betonové „nohy“ umístěné v každém z rohů tržnice. Robustní betonové podstavce v sobě mimo jiné ukrývají výtahy, instalační šachty či krb.

 

Foto: eArch

 

Vedle tvarosloví přejímá tržnice i měřítko okolní zástavby. Svou výškou tak koresponduje se sousedními domy a, navzdory svým úctyhodným plošným rozměrům, dominantní pozici v městské kompozici stále přenechává gotickému kostelu nebo vysoké zvonici.  

Kvality městské tržnice v Gentu ocenili nejen obyvatelé tohoto belgického města, kteří díky projektu získali atraktivní veřejný prostor, ale také odborná porota prestižní Ceny Evropské unie a současnou architekturu Mies van der Rohe Award 2013, která tržnici zařadila mezi 5 finalistů. 

Projekty ze svého bohatého portfolia představí studio Robbrecht & Daem osobně v rámci přednáškového cyklu Belgická architektonická inspirace pořádaného spolkem Kruh už 16. května v sále Přítomnost žižkovského domu Radost. V rámci přednáškového večera vystoupí také významný belgický statik Guy Mouton. 

 

Foto: eArch

 

 

Foto: eArch

 

Tento článek vznikl za podpory společnosti Českomoravský beton v rámci popularizace tématu "Beton v architektuře".

Českomoravský beton, a. s., je holdingovou společností, která prostřednictvím vlastních betonáren a dceřiných společností dodává transportbeton v široké škále pevnostních tříd a druhů na území České republiky a Slovenska. Skupina, jejíž vznik spadá do počátku 90. let minulého století, v současné době provozuje 85 nově postavených nebo zrekonstruovaných betonáren, které mají zavedený systém managementu kvality, systém managementu hospodaření s energií a splňují nejpřísnější ekologická kritéria. Celá skupina – holdingová společnost a její dceřiné společnosti, historicky označované ve svém názvu TBG – vystupuje na trhu ČR pod jednou společnou obchodní značkou Českomoravský beton.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři