Události /

Cyklus přednášek Belgická inspirace představí v listopadu úspěšné studio 51N4E

Proměna brutalistních věžáků v Bruselu, revitalizace náměstí v Tiraně nebo strategie výstavby 50 000 bytů v Bordeaux. Vlámský ateliér 51N4E přijede do Prahy na pozvání spolku KRUH a představí široký rozptyl své práce. Přednáška se uskuteční v rámci cyklu Belgická inspirace v CAMP – IPR Praha ve čtvrtek 7. listopadu. Vstupenky jsou k dostání na portálu GoOut.

KRUH z. s. , 28. 10. 2019

První listopadový čtvrtek pozval KRUH do Prahy ateliér 51N4E, který se letos dostal mezi pět finalistů Cen Mies van der Rohe, a to za revitalizaci Skanderbegova náměstí v albánské Tiraně. Porota ocenila především práci s velkým nevlídným prostorem, ve kterém revitalizace vyvolala pocit otevřenosti a otevřela nové možnosti využití prostoru. Na listopadové přednášce nazvané Politika přítomnosti ateliér představí proces proměny brutalistních věžáků ze 70. a 80. let v centru Bruselu, na kterém nyní pracují. „Projekt může sloužit jako inspirace a přispět k nasměrování, jak přistupovat k těmto stavbám i v České republice. V době, kdy se bourá Transgas či hotel Praha, považujeme za mimořádně důležité ukázat i jiné přístupy ke stavbám této doby,“ říká Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku KRUH. 

Bruselské studio 51N4E bylo založeno Johanem Anrysem a Freekem Persynem v roce 1998, v současné době v něm pracuje na třicet architektů. Spektrum jejich práce je velmi široké – věnují se urbanistickým projektům, přestavbám starých továrních hal v kulturní prostory i menším projektům včetně soukromého bydlení. Jedním z jejich největších urbanistických projektů je studie týkající se 50 000 nových ubytovací kapacit v okolí Bordeaux, které mají být dokončeny do roku 2030. Projektu se účastní celkem pět skupin složených z architektů, urbanistů i ekonomů. Kromě studia 51N4E na něm pracuje například ateliér OMA založený jedním z nejvýznamnějších architektů současnosti Remem Koolhaasem.  

Foto: eArch

„Vlámská architektura v současné době patří mezi nejprogresivnější nejen v Evropě. Dokladem toho jsou mezinárodní ocenění, která ateliéry z vlámského regionu dostávají. Cena Mies van der Rohe je velmi prestižní, být ve finálové pětce je tak obrovský úspěch, “ říká k přednášce Marcela Steinbachová. 

Cílem přednášek pořádaných spolkem KRUH je zprostředkovat zahraniční zkušenost českému publiku a ukázat, že kvalitní současná architektura může vzniknut v malé zemi a projevovat se bez zbytečné okázalosti. Belgie je v tomto ohledu České republice velmi blízká, a proto ji KRUH představuje jako inspirativní příklad. 

Foto: eArch

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 7. listopadu od 19.30 hodin v CAMP – IPR Praha, bude v angličtině a vstupné činí 100 Kč pro studenty a 120 Kč pro dospělé, lístky lze koupit v předprodeji sítě GoOut. Změna programu vyhrazena.

  • autor: KRUH z. s. *
  • publikováno: * 28. 10. 2019
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři