Architektura / občanské stavby

Nová definice atria v hotelu Clarion

Hotelový komplex v Norsku má podle vysvětlení Chrise Hodsona za cíl transformovat zkušenosti s konferencemi do dramaticky nového pohledu na moderní atrium.

Chris Hodson , 8. 11. 2012

Hotel Clarion ve městě Trondheim je největší kongresový hotel v Norsku a je také jedním z největších ve Skandinávii. Jeho architekti, Space Group, přijali strategii orientačně odlišených křídel s deskovým vzhledem pro soukromé pokoje, umožňující návštěvníkům dokonalý výhled na moře, krajinu a město. Toto torzní pootočení otevírá centrální atrium a vytváří tak absolutně trojrozměrný prostor s komplexním tvarem střechy - kaskádovitě dolů dekonstruovanou zlatou hvězdou. Budova nabízí dramatický pohled z jakéhokoliv úhlu, ale zvlášť z výšky, odkud většina návštěvníků pohlédne poprvé, když přilétá.

Rigorózní význam

Design představuje důsledné uplatňování významnosti jednotlivých prvků. Masivní, vzorovaný tmavý box hlavního konferenčního sálu ostře kontrastuje s plně prosklenými bloky ložnic, potištěnými bílým sítotiskem, ale dematerializovanými do formy oken s měkkým, mračnu podobným efektem. Průnikem mezi všemi bloky a jejich propojením je hroutící se zlatá hvězda, tvořená ze slitiny mědi s hliníkem a zinkem.

Architekt projektu Jens Niehues komentuje: "V této slitině mědi jsme našli materiál, který nám umožnil navrhnout živý povrch, odrážející přirozenou funkci "hvězdy" a poskytující bohatou, zlatou barvu. Kromě realizace našich koncepčních záměrů musel materiál samozřejmě také splnit technické nároky klimatu západního pobřeží Norska.

"Na této slitině mědi se v průběhu času nerozvíjí modrá ani zelená patina, ale i v tomto drsném podnebí si v průběhu času udržuje svou zlatou barvu. Vlastnosti materiálu umožňují vertikální, horizontální nebo šikmé spoje, které podtrhují trojúhelníkový tvar "hvězdy". Materiál lze také opracovat do ostrých hran ostění a a vytvořit čisté okapové detaily. Volba zlaté slitiny mědi se na hotové stavbě rozhodně vyplatila."

Dramatická stavba

Uvnitř se dramatický tvar budovy hotelu rozpouští, aby poskytl otevřené veřejné prostory. Srdcem je vertikální centrální prostor, koncipovaný jako transformace hotelového atria od jednorozměrného do dynamického trojrozměrného prostoru. Nálada a měřítko se zde posouvá mezi intimností a velkolepostí, stejně jako pohledy mezi externími panoramaty a vnitřními krystalickými tvary, odkazujícími na dramatické ledové útvary, útesy a ledové kry. A nad tím vším jsou dlouhé pruhy zlaté měděné slitiny hvězdy.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org/cs.

Klíčová slova:

hotely měď v architektuře Norsko

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři