Architektura / občanské stavby

Nový kampus WU ve Vídni

Vydejte se naším prostřednictvím na exkurzi do areálu nového kampusu ekonomické university ve Vídni, jehož stavby jsou dílem světových architektonických kanceláří.

Michal Jedlička , 8. 4. 2014

Zimním semestrem 2014 začala výuka v novém kampusu WU ekonomické university ve Vídni.

Kampus v centru Vídně je komplex šesti moderních budov od architektonických kanceláří Zaha Hadid, Atelier Hitoshi Abe, CRABstudio, NO.MAD Arquitectos, Estudio Carme Pinós, BUSarchitektur. Právě kancelář BUSarchitektur je i autorem masterplanu, ketrý určil jak urbanistickou podobu kampusu, tak i design veřejného prostoru. Doba samotné výstavby celého kampusu o rozloze 67.000m2 pak probíhala v letech 2011-2013. Celkové stavební náklady činily 492 mil. Euro.

Urbanistický koncept je navržen jako průchozí třída a kromě studentů se do nově vzniklého prostoru dostává i veřejnost. Studentům kampus poskytuje mnoho funkcí, jako jsou studovny, obchody, mensa, ale i spousta rozmanitých forem na pobyt venku. Dominantou je universitní knihovna od ateliéru Zaha Hadid architects. Ta je charakteristická svou vykonzolovanou částí, která je nepřehlédnutelná téměř z celého kampusu. Tento nejatraktivnější prostor je uvnitř věnován právě studentům.

Celý kampus se může chlubit certifikátem DGNB. Ten je udělován na základě hodnocení autorizovaných expertů společnosti ÖGNI a který zaručuje dodržení principů trvale udržitelné výstavby.

Všechny budovy v kampusu jsou navrženy jako tzv. ,,zelené stavby,,. 50% energie na vytápění je získáváno z geotermálních zdrojů. Současně je ze všech volných venkovních ploch zajištěn sběr veškeré dešťové vody, která je dále využívána pro zalévání nebo v hygienických zařízeních.

Výstavba kampusu je rozhodně jednou z významných realizací jak rakouské, tak i evropské současné moderní architektury.

Partnerem exkurze, která byla podkladem pro tuto reportáž, byla společnost Delta Projektconsult s.r.o.

Klíčová slova:

kampus Vídeň

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři