Architektura /

Odpůrci pražského okruhu: Magistrát lze kvůli konceptu územnímu plánu zažalovat

Praha - Občanská sdružení a městské části Suchdol a Dolní Chabry, hodlají zažalovat magistrát, pakliže neodstraní údajné nedostatky z konceptu územního plánu. Ten není připraven v souladu se zákonem, řekl ČTK starosta městské části Praha-Suchdol Petr Hejl. Podle něj mu chybí posouzení vlivu na lidské zdraví a nejsou v něm ani vymezeny pozemky, kterých se dotýkají veřejně prospěšné stavby. Pakliže by byl schválen případný návrh územního plánu takto, lze jej podle Luďka Šikoly z Ekologického právního servisu u Nejvyššího správního soudu úspěšně zažalovat.

Česká tisková kancelář , 24. 11. 2009

Lidé ze Suchdola a Dolních Chaber by přitom chtěli o územním plánu především debatovat, případná žaloba je až krajní východisko. "Právě to, že podklady, které jsou teď zveřejněny, jaksi nedeklarují všechny ty zásahy, tak vlastně lidi na to nemůžou ani správně reagovat. Čili v tomhle je to závadné a mělo by se to napravit. Představovali bychom si, aby ta diskuze byla širší, otevřenější a plodnější," řekl ČTK Hejl.

"Pokud tam tyto vady zůstanou, tak určitě je ten územní plán úspěšně žalovatelný," řekl Šikola. Územní plán je nyní ve fázi konceptu, a tudíž je podle něj možné zatím jen k němu podávat námitky a připomínky a čekat, jak se s tím magistrát vypořádá. Návrh územního plánu chce prý magistrát schválit v roce 2011, čili zažalovat ho za schválený návrh by šlo zhruba v této době. Podle města ale lidé poznají až z rozpracovaného návrhu, kterých pozemků se dotknou plánované veřejně prospěšné stavby. K návrhu se prý lidé budou moct také vyjádřit.

Suchdol i Dolní Chabry dlouhodobě odmítají výstavbu pražského okruhu přes svá území i výstavbu paralelní dráhy ruzyňského letiště. Na žádost suchdolských zrušil loni Nejvyšší správní soud změnu územního plánu, která se obou staveb týkala. Hlavní město ale už změnu znovu schválilo. Pozemky, které jsou potřebné pro veřejně prospěšnou stavbu, je možné podle platné legislativy vyvlastnit.

Praha na začátku listopadu na měsíc zpřístupnila koncept nového územního plánu, v pondělí se konalo jeho veřejné projednání, na kterém lidé podávali k plánu připomínky. Nový územní plán by měl vstoupit v platnost v roce 2012, platit bude asi 15 let. Ve srovnání se současným plánem bude novinkou výšková a prostorová regulace, která by měla zajistit, aby nové stavby vzhledem k okolí nepřesahovaly přiměřenou kapacitu a výšku.  

plr mkv

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři