Architektura / občanské stavby

Rakouské muzeum Swarovski Kristallwelten v novém hávu

Na konci dubna byl slavnostně znovuotevřen Křišťálový svět Swarowski, v němž je kouzlo křišťálu představováno v nejrůznějších instalacích plných fantazie. Jedinečné vlastnosti křišťálu se projevují i na architektonickém zpracování jednotlivých budov tohoto unikátního komplexu.

Snøhetta , 18. 5. 2015

Komplex Swarovski Kristallwelten byl poprvé otevřen již v roce 1995, a od té doby je jedním z nejoblíbenějších rakouských turistických cílů. Letos, při příležitosti 120.výročí založení tyrolské rodinné firmy, byl požádán ateliér Snøheta, aby se podílel na rozšíření komplexu.

Komplex Swarovski Kristallwelten dával dohromady tým složený ze tří architektonických ateliérů. Byly to CAO PERROT, s_o_s architekten a Snøheta. „Síly, které stály za touto mezinárodní sítí kreativních talentů, se spojily v dialogu s jedinečností této lokality. Právě více než přemíra nádherných faset (broušených plošek drahokamů), které jsou tak typické pro značku Swarovski, se odráží v architektonickém pojetí Křišťálových světů Swarovski,“ říká Carla Rumler, kulturní ředitelka komplexu Swarovski.

Ateliér Snøheta se podílel na třech hlavních rozšiřujících prvcích, hrací věži a hřišti s ní sousedícím, na vstupu do obchodu a na kavárně a restauraci komplexu.

Hrací věž

Tvůrci komplexu si dali za cíl zapůsobit na návštěvníky všech věkových kategorií a především děti, a na základě toho vznikla jako součást projektu typově zcela ojedinělá konstrukce. Na jižní straně zahrady vyrostla dvacetimetrová hrací věž, kde si lze vyzkoušet celou řadu disciplin ve čtyřech vertikálně uspořádaných úrovních, tvořících inovativní prostor. Zde mohou děti prozkoumávat krystalový svět, hrát si, a mimo jiné také zdolávat jedinečnou čtrnáctimetrovou šplhací síť.

Fasáda hrací věže je tvořena 160 krystalovými fasetami, z nichž každá je originálem. Panely jsou potištěné inovativním způsobem vzorem z milionů miniaturních motivů, které se váží k historii Swarovski. Ze všech míst interiéru je umožněn výhled ven a stejně tak jsou veškeré aktivity pozorovatelné i z exteriéru. V noci konstrukce umožňuje spatřit velkolepou efektní podívanou, když celý masiv svítí a kouzelně odráží sousední objekty.

Toto místo, určené dětem všech věkových kategorií, je doplněné inovativním hřištěm pod širým nebem. Konstrukce z oceli a dřeva nabízí dětem nespočetné množství her. Mohou se zde zabavit nejen obvyklými činnostmi, ale mají též možnost objevovat nové formy a způsoby pohybu.

Daniels. Kavárna a restaurace

Kavárna a restaurace je pojatá jako pavilon, který je zasazený do zahrady – je to organicky tvarovaná betonová konstrukce, která rámuje výhled do okolní krajiny. Lehce zaoblené sloupy a stropy zvýrazňují dojem z formy a světla. Hladké povrchy a použité materiály spolu s křišťály Swarovski vytvářejí efekty, které nemají konkurenci.

Vchod do obchodu

Nově pojatý vstup do obchodu je pojatý jako fascinující instalace světla a zvuku – emocionální a virtuální cesta časem. Kilometry svítících vláken v tunelu spirálovitého tvaru vedou návštěvníky do nové nákupní zóny a interaktivní zvuková instalace obohacuje prostor o další akustickou dimenzi.

  • autor: Snøhetta *
  • publikováno: * 18. 5. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva, překlad: Štěpánka Svobodová

Klíčová slova:

Snohetta muzeum Rakousko

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři