Architektura / rodinné domy

Rodinný dům s okem do hor

Dnes představujeme po konstrukční stránce netradiční rodinný dům, který je celý vystavěn z dřevěných stěnových dílců. Útulný domov s výhledem na Beskydy potěší oko i ducha. Posuďte sami.

MASTER DESIGN , 22. 4. 2013

Parcela

Pozemek, na kterém dům stojí, se nachází v údolí pod masivem Radhoště přímo v srdci Beskyd. Z parcely se nabízejí krásné výhledy na okolní hory a krajinu. V okolí probíhá výstavba nových rodinných domů a v současné době je ještě zhruba 50% parcel nezastavěných. Pozemek je rovinatý a má obdelníkový tvar s východozápadní orientací. Z východní strany lemuje parcelu příjezdová cesta a ze západní strany se otevírá prostorná zahrada.

Umístění a architektura domu

Dům má čistě obdélníkový půdorys, což se příznivě odráží jak ve vnitřním uspořádání místností, tak v energetické úspornosti domu. Delší strany půdorysu jsou otočeny k východu a západu a dům sám tak tvoří přirozenou bariéru mezi cestou a zahradou. Stavba je umístěna co nejvíce k cestě, aby byla v maximální ploše využita zahrada. Dům je zastřešen sedlovou a pultovou střechou. Dominantním prvkem je „oko“ vystupující ze střechy západním směrem do zahrady. Tento prvek výrazně rozbíjí monotónnost domu. Okolo vystupujícího oka obíhá bílá linka, která vytváří smyčku a dále pokračuje podél hmoty domu až na jeho konec. Ze západní strany jsou využity tepelné zisky z velkého prosklení do všech obytných místností. Z východní strany je proslunění pouze menšími pásovými okny. Severní strana je bez oken a na jižní straně je více skla jednak opět z důvodu proslunění a navíc jsou tímto směrem nejhezčí výhledy na hory.

Interiér

Dispozice domu je navržena jako 4+kk pro potřeby mladé a nenáročné rodiny. Dům je půdorysně rozdělen do několika funkčních celků, které jasně definují, k čemu určitá část domu slouží. Severovýchodní strana domu je určena pro skladovací prostory, technické zázemí domu a sociální zařízení. Tato strana je přilehlá k příjezdové cestě a je proto pro tohle využití ideální.

Západní strana domu připadá na dětský pokoj a ložnici. Tato strana domu navazuje na zahradu a nabízí tak přímé propojení pokojů s terasou. S terasou a zahradou je propojená i jižní část domu, kde se nachází denní zóna s obývacím pokojem, kuchyní s jídelnou a mezonetem s pracovnou/ložnicí. Mezonet je vytvořen díky zmíněného „oka“. Prostor díky tomu vypadá luxusněji a velmi vzdušně. Dům je celý postaven z dřevěných stěnových dílců Novatop, díky čemuž byla velmi výrazně urychlena výstavba hrubé stavby. Tyto stěnové dílce navíc umožnily použití pohledového dřeva v interiérech ve velkých plochách. Ineriér použitými materiály skvěle zapadá do horského prostředí a působí velmi teple a útulně.

  • Ateliér: MASTER DESIGN
  • Země: Česká republika
  • Město: Trojanovice
  • Realizace: 2012
  • Užitná plocha: 102.60m2
  • Zastavěná plocha: 110.50m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři