Architektura / rodinné domy

Rodinný dům v pražských Řeporyjích jako dřevostavba

Další projekt ze Salonu dřevostaveb je situován v pražských Řeporyjích, v části s nejstarší místní zástavbou - zemědělskými usedlostmi. Přestože je novostavba navržena s důrazem na funkčnost a ekologii, tak je kontrast mezi novou a starou zástavbou nevýrazný a budova nijak zvlášť neprovokuje.

Jan Čížek , 20. 1. 2011

Foto: eArch
Staveniště se nachází v klidové městské části Prahy-Řeporyjích. Rohová parcela byla původně část zahrady sousedního RD. Terén je rovinný. Pozemek má jižní orientaci se vstupem a vjezdem do garáže od východu z místní komunikace- z ulice Nejdkovy. Okolní zástavba patří v této části k nejstarší v Řeporyjích – původní zemědělské usedlosti. Novostavba je však navržena současně s důrazem na funkčnost a ekologii,možná i proto vzniklý kontrast mezi novým a starým je naopak správnější postup pro novostavbu RD v této lokalitě.

Izolovaný RD má dvě nadzemní podlaží s mírnou pultovou střechou,skloněnou severním směrem . Přisazená severní část garáže s technickými prostory je pouze přízemní.Hmoty jsou materiálově a výškově rozčleněny podle funkce-obytná část - dvoupodlažní má dřev.zavěšenou modřínovou fasádu či kamenou přizdívku,část technická pak zavěšený cembonitový deskový obklad.

Dům je přístupný z východu, z místní komunikace včetně vjezdu do garáže pro jedno osobní auto,druhé parkovací místo je podél severní strany garáže . Vstup do RD bude z východní strany přes zádveří. Ze schodišťové haly je přímo přístupný obytný prostor s kuchyní a jídelním koutem,dále pak pracovna a technické prostory,WC +sprcha,garáž a zadní východ do zahrady.2.NP je věnováno ložnicím rodičů a dětí,celkem jsou zde 3 ložnice a koupelna s WC.Z ložnic je možný přímý vstup na balkon s dřevěnou podlahou a nad rovnou střechou jídelního koutu budou umístěny dva solární panely na ohřev TUV. Vrchní stavba je řešena kompletně jako sloupková dřevěná kce s vloženou tepelnou izolací a ztužení je provedeno deskovými materiály – OSB, fermacel. Stropní kce jsou dřevěné fošnové s OSB deskou tl.22mm PD4. Krov je fošnový –pultový. Rozměry sloupků jsou 45/140 , základní modul je 625mm.

Na vnější fasádě je cembonitový deskový zavěšený obklad či dřev.zavěšený obklad(v dřev.roštu je vložena miner.vata)-modřín , střešní krytinou jsou modifik.lepenkové pásy s posypem s TiZN oplechováním a svody dešťové vody jsou schovány pod obkladem. RD má tříplášťový montovaný komín z nerezové oceli pro litinová kamna na dřevo jako doplňkový zdroj tepla. Dům je založen na vrtaných železo betonových patkách pr. 350mm.Okna jsou dřevěná(trojité zasklení),z vnitřní strany obvodové stěny je sádrokartonová předstěna s požadovanou požár. odolností včetně izolace. Díky své ekologické dřevěné konstrukci s minerální vatou (250mm) a tepelně technickým parametrům,solárním panelům na ohřev TUV ušetří až 75% energie oproti stávající výstavbě RD.

Tuto dřevostavbu najdete spolu s dalšími realizacemi v ucelené formě v Ročence dřevostaveb 2009. K dostání na oficiálním webu Salonu dřevostaveb.

Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 

Klíčová slova:

dřevostavby

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři