Architektura /

Rozhovor se zástupcem dodavatele vily Hermína Vladislavem Nevoralem

Jak jste se k zakázce na Vilu Hermínu dostali? Máme s HŠH, především s panem architektem Hradečným, za sebou již spolupráci na více akcích, například rekonstrukci průmyslové haly v areálu plzeňské Škodovky. Jsme menší firma, ideální jsou pro nás zakázky objemem do deseti milionů. Stavba tohoto rodinného domu byla svojí technologií i rozsahem pro nás vítaná.

Julius Macháček , 15. 12. 2009

Co jste si, pane inženýre, pomyslel, když jste poprvé uviděl atypický projekt? Musím říci, že mě zaujal. Zprvu jsme byli rozhodnuti, že postavíme pouze hrubou stavbu, projekt obsahoval mnoho atypických detailů, s kterými jsme neměli zkušenosti. Z dřívější spolupráce s panem architektem Hradečným vím, že HŠH architekti úzkostlivě dbají na precizní provedení a čistotu právě těchto detailů. Nakonec jsme se dohodli i na dokončení celé stavby a interiéru, kromě nábytku, ten si zajistil investor sám.

Vyskytly se některé stavebně problematičtější prvky? Provedení hrubé stavby z porothermu bylo standardní. I založení stavby do strmého svahu proběhlo celkem bez obtíží. Složitější byla kovová zámečnická konstrukce vnitřní vestavby a její rozfázování při montáži tak, aby se dala integrovat do interiéru. Traverzy jsou vsazeny do sebe a musely být předpřipraveny naprosto přesně, abychom dodrželi úhly šikmých podlah. Náročná na přesnost byla také okna s bezrámovým zasklením. Jsou neotevíravá, předsazená před fasádu a tvoří vlastně jakýsi arkýř. Jedno z oken je navíc ještě šikmé, sleduje úhel svahu a zároveň podlahy domu. V interiéru jsme dělali keraštukové stěrky na stěnách a stropech, stěny a podlahy v mokrém prostředí jsou ze Siky. Položení tartanu na podlahy jsme zadali specializované firmě. Protože u podlahové krytiny architekt nepřipustil soklíky, museli být dořezy ke stěnám provedeny s milimetrovou přesností. S tímto typem krytiny jsme zkušenost neměli.

Fasáda a střecha z polyuretanové pěny je první, co kolemjdoucího zaujme. S aplikací této pěny jste měli zkušenost? Nástřik rovněž provedl subdodavatel, trvalo mu to pouhé dva dny. My jsme s ním pochopitelně spolupracovali – připravili jsme mu paronepropustný podklad stěn, tepelné izolace soklu, střechy a šambrány kolem oken...

Co si myslíte o výsledku? Nepřísluší mi hodnotit naši práci, ale ten dům se mi líbí, přestože je opravdu neobvyklý. Podstatné je, že vyhovuje investorovi a jeho rodině. Celá stavba proběhla bez konfliktů a spolupráce s architekty a investorem byla příjemná. Nebývá to vždy pravidlem.

Foto: eArch

Převzato z časopisu Architekt 11-12/2009

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři