Architektura / občanské stavby

Škola v Himálaji slaví 5 let výuky

Občanské sdružení Surya již pátým rokem zajišťuje výuku v indické vesnici Kargyak ve státě Jammu & Kashmir. Skupina českých specialistů vedených stavebním inženýrem Janem Tilingerem, doktorandem Fakulty stavební ČVUT, se rozhodla pomoci právě v této „poslední“ vesnici v srdci Himálaje.

EARCH.CZ , 10. 4. 2012

V roce 2006 založili Občanské sdružení Surya a už od jara roku 2007 zavedli pravidelnou denní výuku pro všechny děti ve vesnici a nejbližším okolí. Tuto výuku v dalších letech rozšířili i na dospělé, hlavně na mladé ženy – budoucí matky. Ve vesnici s téměř nulovou gramotností Surya zavedla pravidelný školní režim pět dní v týdnu pět hodin výuky. Prázdniny ve škole reflektují potřeby vesničanů, a proto jsou vyhlašovány na dobu sklizně, stěhování stád, důležitých náboženských obřadů nebo i svateb a pohřbů, kterých se účastní celá komunita.

Díky vyhlášené výuce je zájem o výuku ve Sluneční škole i ve vesnicích vzdálených od vesnice Kargyak i 30 km. Dnes dochází do školy žáci ze šesti různých vesnic, kteří z důvodu neexistující infrastruktury přebývají většinu týdne u příbuzných v Kargyaku a nebo sousední vesnici Skying. Do školy jsou přijímány děti už od tří let do školky a do první třídy nastupují, když učitelé usoudí, že jsou schopni dávat pozor a reagovat na zadané úlohy. Kromě standartních předmětů daných indickým státem přidalo sdružení Surya také hodiny matematiky, počítačů, anglické konverzace často spojené s kreslením, zpíváním, jógou a nebo sportem. Jelikož některým žákům bylo už při zahájení výuky přes deset let věku, museli naši učitelé vyučovat tyto studenty i po večerech, aby alespoň částečně dohnali své vrstevníky jinde v Indii. Díky úsilí z řad dobrovolníků, kteří se ve vesnici střídají každé čtyři měsíce, a indických pedagogů, zaměstnaných sdružením Surya již 5 dětí ukončilo výuku v Kargyacké škole a plynule navázaly na vyšším stupni vzdělávání ve větších městech.

Primárním cílem sdružení Surya bylo vybudovat energeticky nezávislou budovu školy pro místní obyvatele. Projekt Jana Tilingera, doktoranda Fakulty stavební ČVUT v Praze, představoval efektivní využití lokálních materiálových i technických možností. Konstrukce z nosného kamene, tepelné izolace ze slámy a s vnitřními stěnami z nepálené hlíny nepřinesla místním nové materiály, ale nový pohled na jejich užití. Tepelné vlastnosti školy i komfort užívání jsou u budovy školy řádově lepší než u místních tradičních staveb. V budově školy je zeleninový skleník a před budovou sázejí žáci i se svými rodiči každý rok nové stromy. Ve škole pro žáky den začíná nástupem, mytím rukou a čištěním zubů. Tímto důrazem na pravidelnou základní hygienu se podařilo zvednout čistotu mezi dětmi a zbytek spravilo zrcadlo umístěné ve vstupní chodbě.

Evropští dobrovolníci jsou vybíráni v několika stupňovém řízení, ve kterémkromě praktických znalostí a zkušeností, jako třeba první pomoc, práce na počítači, znalost angličtiny, či schopnost opravit kombinovanou větrnou a solární elektrárnu, je testována psychická odolnost a schopnost se přizpůsobit absolutně odlišným životním podmínkám a přesto být schopen řídit projekt uprostřed Himálaje. V současné době tuto extrémně náročnou práci vykonává významná česká horolezkyně Blanka Nedvědická a speciální pedagog Libor Širůček, v červnu je vystřídá další dvojice dobrovolníků.

  • Autoři: Jan Tilinger
  • Země: Indie
  • Město: Kargyak-stát Jammu & Kashmir
  • Realizace: 2007

Klíčová slova:

školy

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři