Lustr od Josefa Gočára dominuje dvoupatrové hale Foto: Libor Fojtík
Architektura / občanské stavby

Ve své době div. Obchodní dům v Jaroměři od Josefa Gočára je znovu přístupný

Mladý architekt Gočár pro pokrokového obchodníka Wenkeho navrhl obchodní dům, který předběhl dobu. Mají tu nejstarší výtah v Jaroměři a architektonické unikáty evropského významu.

Karolína Vránková , 28. 7. 2023

Wenkeho obchodní dům v Jaroměři byl postaven v letech 1910–1911. Přesto má zavěšenou skleněnou fasádu, železobetonovou konstrukci a elektrický výtah, tedy prvky, které zatím nebyly běžné ani ve velkoměstech. Potkává se tu moderna, secese a kubismus. Tahle malá senzace moderní architektury je nyní po rekonstrukci, kterou vedl architekt David Vávra, znovu přístupná. Sídlí tu Městské muzeum, které tu představuje dočasné výstavy i příběh rodiny Wenke.

Původce rodinného obchodního úspěchu Albert Wenke začal v Jaroměři vyrábět různé věci z mušlí – v muzeu jsou vystavené mušlové obrázky, krabičky i krucifixy. Jeho syn Josef Wenke chtěl pro prosperující firmu moderní obchodní dům; nejdřív ovšem podnikl cestu po podobných stavbách po Evropě. Jeho následovníci pak začali obchodovat s auty a motocykly, které též vystavovali ve výkladech. Za Velké hospodářské krize ve 30. letech se však rodina dostala do finančních potíží, dům prodala a od roku 1946 je v majetku města, které tu zřídilo muzeum.

Foto: Skleněná fasáda zavěšená na železobetonové konstrukci. Ve své době div.

Dochoval se v dobrém stavu. Návštěvník vstoupí do haly, která vede přes dvě patra – v železobetonovém stropě je vyříznutý kulatý otvor a v něm zavěšený lustr podle návrhu Josefa Gočára. Obnovena byla také původní výmalba, kazetové stropy nebo xylolitové podlahy v 1. patře, objevené při rekonstrukci. Některé prvky byly doplněny podle fotografií – hlavně prodejní pult a vitríny.

Došlo i ke změně účelu některých prostorů. „Díky rekonstrukci jsme přesunuli depozitáře do pro tyto účely vhodně uzpůsobeného sklepa, který dříve sloužil jako kryt civilní obrany, a došlo ke znásobení výstavních ploch. Získali jsme navíc dva prestižní prostory, jenž nám umožní pořádání výstav a zároveň zachování stálých expozic,“ říká Rudolf Havelka, ředitel muzea.

Foto: Vstupuje se do haly, které dominuje lustr od Josefa Gočára

Přibyl také sál pro workshopy a přednášky v podkroví. Proměnou prošel i dvorek, kde architekt David Vávra navrhl nový altán pro posezení a „kubistické“ pískoviště.

  • Autoři: Josef Gočár
  • Země: Česká republika
  • Město: Jaroměř
  • Architekt rekonstrukce: David Vávra
  • Investor: město Jaroměř s partnerskými městy Bolesławiec a Kłodsko
  • Náklady: 30 milionů Kč

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři